Diyanet-Sen, "Rotasyon Düzenlenmesi Kabul Edilmez!"

Diyanet-Sen, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "Rotasyon Düzenlenmesi Kabul Etmedi" Yargı yolunu gösterdi.

Diyanet-Sen, "Rotasyon Düzenlenmesi Kabul Edilmez!"

Diyanet-Sen, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "Rotasyon Düzenlenmesi Kabul Etmedi" Yargı yolunu gösterdi.

25 Haziran 2014 Çarşamba 15:27
Diyanet-Sen,
banner310
17.06.2014 tarihli ve 29033 sayılı Resmi Gazete’deDiyanet İşleri Başkanlığı Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ve “Diyanet İşleri Başkanlığı Görev Ve Çalışma Yönetmeliği” yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bir gün sonra 18.06.2014 tarihli ve 29034 sayılı Resmi Gazete’de “Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, toplamda üç yönetmelik düzenlemesi yapmış olup bu yönetmeliklerden ikisi “Diyanet İşleri Başkanlığı Atama Ve Yer Değiştirme ile Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin” bazı maddelerini yeniden düzenlemiştir. Daha önce yönerge düzenlemesi olarak bulunan çalışma yönergesi de bir üst norm haline getirilerek yönetmelik düzenlemesi “Diyanet İşleri Başkanlığı Görev Ve Çalışma Yönetmeliği” şeklinde yeniden ele alınmıştır.
 
İdareler tarafından çıkarılan yönetmelik düzenlemeleri genellikle her kurumun kendi iç işleyişine yöneliktir.

Yönetmelikler en başta Anayasaya daha sonra kanunlara ve çerçeve yönetmeliklere aykırı olarak düzenlenemez. Ayrıca kurumların yönetmelik düzenlemelerinde takdir yetkisi olsa da bu yetki keyfi olarak ta kullanılamaz. Bu itibarla Diyanet İşleri Başkanlığınca yayımlanan yeni yönetmelikler; (özellikle Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin bazı maddeleri rotasyon düzenlenmesi gibi) hukuk düzeni, idarenin sürekliliği, çalışma barışı ve uygulanabilirlik kapsamında değerlendirildiğinde pek çok sorunu kendi içinde barındırmaktadır. 

 
Söz konusu yönetmeliklerle ilgili ve özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan din görevlisi üyelerimizi oldukça rahatsız etmiş olup bu düzenlemelerle ilgili tarafımıza ulaşan talepler/şikayetler ivedi olarak Sendikamız Yönetim Kurulu ve avukatlarımızca değerlendirilmiştir. 
Sendikamız resmi internet sitesinde söz konusu “rotasyon” düzenlemesine karşı tavrını, yönetmelik düzenlemeleri yayımlanmadan çok önce 28.05.2014 tarihli veGöçebe Din Görevlisi Olmak İstemiyoruzbaşlıklı haberi ile çok net ortaya koymuştur. Sendikamız bu tavrını değiştirmeyecek ve üyelerinin taleplerini de dikkate alarak düzenlemelere karşı her türlü hukuksal yollara başvurusunu yapacaktır.
 
Üyelerinin hak ve menfaatlerini her türlü hukuk zemininde koruyan Diyanet-Sen, Başkanlık tarafından defalarca değiştirilen adeta “yamalı bohçaya” dönen “Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin” rotasyonu düzenleyen ilgili maddelerinin iptali için yargı yoluna başvuracaktır. Ayrıca değişiklik yapılan Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin ve yeni “Diyanet İşleri Başkanlığı Görev Ve Çalışma Yönetmeliği” ile ilgili olarak ta değerlendirmelerimiz devam etmekte olup bu düzenlemeler içinde her türlü hukuki başvuru yolu değerlendirilmektedir.
 
Tüm üyelerimize ve Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Diyanet-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
alperen 2014-06-25 16:09:21

sendika niye karşı çıkıyor anlamıyorum.

Avatar
Aydos 2014-06-25 17:02:29

Diyanet bu imamların rotosyon uygulamasından geri adım atarsa yazıklar olsun.sayın başkan daha önce diyanetin bazı personele rotosyon uygulamasında sesiniz çıkmıyordu kıs kıs gülüyordunuz,şimdi imamlarada yapsınlarda bizlerde bunlara gülüp arkalarından davul çaldıralım.

Avatar
Ahmed 2014-06-25 18:22:59

Üyelerini neyse de (onlar hak ediyor) üyesi olmayanların (hiç bir sendikaya üye olamayanların ve başka sendikaya üye olanların) bir yılını enflasyon farksız 123 tl'ye hiç gık'ını çıkarmadan heba ettiğinden anlıyoruz Üyelerinin hakkını koruduğunu

Avatar
ROTASYON ROTASYON 2014-06-25 18:31:25

Diyanette İmam Hatip,Müezzin Kayyuma EVET ROTASYON OLMALI.Yıllarca gölgede masa başında bilgisayar da oyun oynamak ve gazete okumaktan küflenmiş Müftülük VE Diyanet merkez MEMURLARI ROTASYONA TABİ TUTULMALI ki ADALET YERİNİ BULSUN.

Avatar
İMAM HATİP 2014-06-25 18:33:16

SENDİKALAR LÜTFEN BAŞKA İŞE BAKIN BIRAKIN ROTASYON OLSUN.

Avatar
nurdan 2014-06-25 20:09:56

rotasyon gerçekleşsin. kimse bulunduğu yeri tapulayamaz.

Avatar
Mehmet 2014-06-25 21:18:52

Rotasyon uygulaması gayet mantıklı ve anlaşılır hazırlanmıştır.Üyesi olduğum Diyanet-Sen buna mani olanlardan olursa şayet, sendikamdan istifa edeceğim.

Avatar
Biraz Harbi Olalım! 2014-06-25 21:26:31

Şefler olmazsa Müftülüklerin beli kırılır, beli! Tüm yük şeflerin üzerinde. Yıllarca şeflere olmadık ithamlarla demediklerini bırakmayanlar, sizleri Allâhu Teâlâ'ya havale ediyoruz...