Diyanet'te Sendikalara Güven Kalmadı

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda sendikalara güvenin azaldığını söyledi.

Diyanet'te Sendikalara Güven Kalmadı

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda sendikalara güvenin azaldığını söyledi.

29 Ocak 2019 Salı 11:58
Diyanet'te Sendikalara Güven Kalmadı
banner310

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NDA SENDİKALARA GÜVEN KALMADI


Sendikaların, yasa ve tüzüklerinden aldığı yetki çerçevesinde üyelerinin ücretler, işyeri ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, ekonomik ve sosyal durumlarının geliştirilmesi gibi konular da çalışması gerektiğine işaret eden Türüt, üye bireyin, sendikanın çalışma ve hedef belirleme politikalarına katılmasının önemine değinerek şu açıklamayı yaptı.

“Yasa gereğince en çok üyeye sahip olan sendika, yetkili sendika olarak anılmakta ve Kurul İdari Kararları ve toplu sözleşme görüşmelerine katılma hakkını elde etmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çoğunluğu din görevlileri olmak üzere çeşitli kadrolar da çalışanlar bulunmakta ve bunların mesleki, ekonomik ve sosyal pek çok sorunları bulunmaktadır. Bu sorunların tespiti ve iyileştirilmesi noktasında her sendikanın kendine göre görüş ve önerileri bulunmakta ve zaman zaman da kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Ancak bu sorunlar ilgili kurum ve üst düzey yetkililerce ne kadar dikkate alınıyor? Yetkili sendika, diğer sendikalarla işbirliği içinde olmadığından hiçbir görüş ve önerilerini de dikkate almıyor. Diyanet Hizmet Kolunda kurulmuş olan tüm sendikalar, tayin ve soruşturma tehditleri ve baskılarını ve ülkemizde de suç kabul edilen mobbing’i gündeme getirip yetkili sendikayı uyarmalarına rağmen dikkate alınmıyor ve kurum çalışanları arasında ciddi bir ayrım ve zıtlaşma meydana geliyor. Yetkili sendikanın vurdumduymaz tavırları nedeniyle kurum da kardeşlik hukukumuz bozulmuştur. Hükümetin yapmış olduğu icraatları kendilerinin yaptırdığı yönündeki açıklamaları, saha da meslektaşlarımızın yaşadığı sıkıntılar, baskılar v.s. nedenlerle sendikalara güven kalmamıştır. 


KİK kararları kazanım değil, tavsiye niteliği taşır.

Her yıl Nisan ve Ekim aylarında yapılan Kurum İdari Kurul toplantılarında alınan kararların kazanım olarak Diyanet camiasına duyurulması ise ayrı bir vehamettir! Çünkü Kurum İdari Kurulları’nın çalışma usul ve esaslarını düzenleyen yönetmeliğin 3. Maddesinde “Kurul,  kurum düzeyinde kamu görevlilerinin işyeri çalışma koşulları ve kanunların kamu görevlilerine eşit uygulanması konularında görüş bildirmekle görevlidir.” der ve başka bir amacı yoktur. Bu toplantılar da alınan kararlar sadece tavsiye niteliği taşır ve hiçbir yaptırımı yoktur. 

Meslektaşlarımızın sorunları büyüyor.

İŞKUR aracılığıyla alınan din görevlilerinin sorunları, büyük kentler de ve kırsal da görev yapan din görevlilerin sorunları, atama ve soruşturmalardaki keyfiyet, camii derneklerinin, din görevlilerinin amiri gibi davranmalarında yaşanan sıkıntılar, her Cuma günü din görevlilerine para toplatılması, sınavlar, TDV burslarından din görevlilerinin çocuklarının daha etkin olarak yararlanabilmesi, müftülükler de yetkili sendika için özel oda tahsis edilirken diğer sendikalara pano bile yaptırılmaması gibi yetkili sendikaya tanınan ayrıcalıklar ve burada sayamadığımız daha pek çok sıkıntı ve problemler çözülememiş ve her geçen gün de büyümektedir. 

Emeğinin hakkını alamayan vekil ve geçici din görevlileri var.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapanlar alın teri akıtmaktadır. Bilgi birikimiyle topluma rehberlik yapmakta ve dinin öğretilmesi ve uygulanmasında emek ve zaman harcayarak bu ülke insanlarının gelişmesine katsı sağlamaktadır. Kurumumuz da emeğinin hakkını alamayan vekil ve geçici din görevlileri var. Hâlbuki bizim inancımız insana saygıyı emreder, hakkını vermeyi, yalan söylememeyi ve emeğin sömürülmemesini emreder. Çalışanların hakkının tam ve zamanın da verilmesini isteyen bir dinin mensupları olarak, kurumumuz da hakkını alamayan, çeşitli cefalara katlanan ve hatta üyelerini sömüren ve istismar eden sendika ağaları yüzünden sendikalara güven kalmamıştır. 
Teşkilatımız da sendikalaşma oranı düşüyor!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Gereğince Kamu Görevlileri Sendikaları ile Konfederasyonların Üye Sayılarına İlişkin İstatistikleri Hakkında Tebliği incelediğimiz zaman, yetkili sendikanın 2017 yılında 81.937 olan üye sayısının 2018’de 80.402’ye gerileyerek 1535 üye kaybettiğini görüyoruz. Aynı bakanlığın istatistiki verilerinden elde edilen bilgiye göre Diyanet İşleri Başkanlığında 2016 yılında toplam sendikalı sayısı 105,103 iken, 2017 yılında 104,159, 2018 yılında ise 102,235’e gerilemiştir. Bu veriler de gösteriyor ki yetkili sendika, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda sendikalaşmaya büyük zarar vermiştir. 

Teşkilat çalışanlarının moral ve motivasyonu sendikalara güveni artırır.

Bir sendikanın başarı ölçüsü üye sayısı değildir. Sendika bağımsız olmalıdır. Sadece üyelerinin menfaatleri doğrultusunda çalışmalar yapmalıdır. Bütün dikkatini ve emek yoğun gücünü idari uygulamaların adaletli ve hiç kimseyi ötelemeden yapılmasına harcamalıdır. Elde edilecek kazanımların, Diyanet Hizmet Kolunda çalışanları mutlu edecek, geleceğinden emin olacak şekilde moral ve motivasyon kazandıracak gelişmelerin sağlanmasıyla sendika başarılı olabilir. Resmi istatistik verilerine göre Diyanet camiasında yanlış giden bir şeyler var! Bir takım eksiklik ve aksaklıklar giderilemediği gibi çalışanlarımız küstürülmüş! Demek ki Diyanet Hizmet Kolunda çalışanları mutlu edecek, güvenini kazanacak çalışmalar yapılamamış. Demek ki yetkili sendikanın çalışmaları meslektaşlarımızı memnun etmemiş. Meslektaşlarımız kırılmış, dertleriyle ilgilenilmemiş. Meslektaşlarımıza tepeden bakılmış. İstatistiklerin söylediği budur. 

Sendikalar, herkesin hizmetinde olmalıdır.

Umuyorum ki tüm sendikalar istatistiki verilerden bir anlam çıkarırlar. Diyanet camiasında en alt kademeden en üst kademeye kadar hiç kimseye karşı kırıcı, öteleyici ve tepeden bakan bir anlayış istemiyoruz. Herkesin hizmetin de olan, sendikamız başta olmak üzere, sendikalaşmaya karşı güven tazelemek, daha güçlü ve kendisiyle barışık bir yönetim anlayışıyla hizmet edilmesi elbette meslektaşlarımızı sevindirecektir. Meslektaşlarımızın ve camiamızın diğer çalışanlarının menfaatlerine olabilecek her konu da, her proje ve işbirliğinde diğer sendikalarla birlikte olmaya hazırız. Bu amaç doğrultusunda gerektiğinde tüm sendikalarla işbirliği yapmaktan çekinmeyeceğiz. Ben değil, biz düşüncesiyle hareket ederek, camiamız da kavgadan uzak duran, barışık bir sendikal hizmet anlayışıyla çalışarak hizmet etmeye gayret edeceğiz.” 


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dost 2019-01-29 13:00:41

Diyanette neden onlarca sendika var.neden ayrılıp duruyorsunuz.once buna cevap ver [email protected]

Misafir Avatar
diyanet sen üyesi 2019-01-31 16:00:32 @Dost

kardeşim yağlı kapı,siyaset rüzgarı ile imamları üye yapıyorlar,ondan sonra gel keyfim gel,sendika il ve ilçe yöneticileri aylık kaç para alıyorlar bunu açıklasınlar.ve genel başkan ve ekibi ne kadar alıyor, açıklamazlarsa üyeler sorsun

Beğenmedim! (0)
Avatar
imam 2019-01-29 23:03:31

çankırıda diyanet sen üyeleri sendikaya son derece öfkeli hele satılmış uysal başkan yardımcısının tutumu üyeleri istifaya getirdi bir ayak oyunudur gidiyor başkanın sözüne tamamen katılıyorum

Avatar
İmam 2019-01-30 00:44:29

nedenmi bu kadar çok sendika var çünkü sendika başkan ve yönetim güzel üyeler gelsin başkan ve yönetimde saltanat sürsün hepsi aynı hep saltanat hep saltanat

Avatar
Ömer 2019-01-31 17:51:06

15 Temmuz da diyanet personeline büyük görev ve sorumluluk yüklen di, bil Hassa camii imam hatip ve müezzin kayyımları üzerlerine yüklenen bu ağır yük ve sorumluluğu en güzel şekilde yerine getirmenin huzur ve mutluluğunu yaşamaktadır?
Rabb'im bu necip millete bir daha ne 25 Temmuzda fırsat yaşatsın, nede imam ve müezzin,in kardeşlerimize böyle ağır bir bir sorumluluğun gereğini yerine getirmek mecburiyetinde bıraksın.
Bu hususta o fedakâr kardeşlerimizi onure etmek için her hangi bir çalışması varmıdır (sayın başkanımızın kültürleriyle bir plaket vb. Şeklinde olabilir gibi)