Diyanet'te yeni yönetmelik ile nakil sınavları yapılamaz!

Bağımsız Diyanet Hizmet Sen sendikasından bomba iddia: "yeni yönetmelik ile Diyanet'te nakil sınavları yapılamaz!"

Diyanet'te yeni yönetmelik ile nakil sınavları yapılamaz!

Bağımsız Diyanet Hizmet Sen sendikasından bomba iddia: "yeni yönetmelik ile Diyanet'te nakil sınavları yapılamaz!"

26 Haziran 2014 Perşembe 21:35
Diyanet'te yeni yönetmelik ile nakil sınavları yapılamaz!
banner310
İşte o iddia:

YENİ YÖNETMELİKLE NAKİLLER BAŞKA BAHARA
 
Bağımsız Diyanet Hizmet Sen Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) yönetmeliklerinde yapılan son değişikliklerle nakil sınavlarında belirsizlik oluştuğuna dikkat çekilerek, belirsizliğin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile Sınav Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerden kaynaklandığı, söz konusu değişikliklerle nakil sınavlarının yapılmasının mümkün olmadığı belirtildi.
 
Açıklamada şu hususlara yer verildi:
 
 “DİB Sınav Yönetmeliği’nin 5. Maddesinin b) Bendinde;
 
 “Görev veya görev yerlerini değiştirmek için açılan sınavlara katılmak isteyen cami görevlileri, kariyer unvanlar için yapılacak sınavlara katılmak isteyen personel ile yurt dışı, hac ve umre hizmetlerinde görevlendirilmek için Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılacakların, Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına (MBSTS) girmeleri ve Başkanlıkça belirlenen puanı almaları şarttır.”
 
hükmü bulunmaktadır.
 
Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 17.Maddesinde ise;
 
“ (3) İl ve ilçe müftülüklerince ilan edilen boş cami kadrolarına naklen atanmak için müracaat edeceklerde cami gruplarına göre aranacak MBSTS taban puanı Başkanlıkça belirlenir.”
 
İbaresi bulunmaktadır.
 
Yukarıda bahsi geçen her iki yönetmelikte yapılan son değişikliklerle, daha önce uygulanan taban puanı uygulaması kaldırılmış olmasına rağmen, anılan yönetmeliklerin aynı konuya ilişkin diğer maddelerinde değişiklik yapılmamış olması nakil sınavlarında puanların hesaplanmasını imkansız hale getirmiştir.
 
18.06.2014 tarih ve 29304 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan DİB Sınav Yönetmeliği’nin 18/A maddesinde;
 
 “a) Cami görevliliği münhal kadrolarına müracaat edenlerin naklen atamalarında bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-1 (C) Nakil Değerlendirme Formunda belirtildiği şekilde;  MBSTS puanının yüzde kırkı,EK-1 (A) Yarışma Sınavı Değerlendirme Formundan alınan puanın yüzde kırkı ve EK-1 (B) Müktesep/Nitelik Değerlendirme Formundan alınan puanın yüzde yirmisinden oluşan toplam puan esas alınır.
 
b) Cami görevliliği münhal kadrolarına naklen atama yapılabilmesi için bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-1 (C) Nakil Değerlendirme Formundan toplam en az 70 puan alınması esastır. Ancak EK-1 (A) Yarışma Sınavı Değerlendirme Formu ile EK-1 (B) Müktesep/Nitelik Değerlendirme Formundan ayrı ayrı en az 70 puan şartı aranmaz.
 
c) Cami görevliliği münhal kadrolarına, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-1 (C) Nakil Değerlendirme Formundan en yüksek puan alandan başlanarak atama yapılır. Bu puanın eşit olması halinde sırasıyla MBSTS puanı yüksek olana, görev yılı fazla olana, hafız olana ve öğrenim düzeyi yüksek olana öncelik verilir.
 
ç) (D) grubu camilerde bulunan münhal kadrolara tek müracaat olması halinde bu madde hükümlerine bağlı kalınmaksızın sadece MBSTS puanı esas alınarak naklen atama yapılabilir”
 
İfadelerine yer verilmiştir.
 
18/A maddesinin (ç) bendinde bahsedilen “tek müracaat olması halinde” ibaresinden, MBSTS sınavına girmiş olmanın yeterli sayılıp sayılmadığı,  eski uygulamadaki 50 puan barajının ise devam edip etmediği konusu belirsizlik yaratmaktadır.
 
Eğer bir baraj puanı söz konusu ise yapılan bir sınav için 2 baraj puanının uygulanması adalet ve hakkaniyete aykırıdır.
 
Bir yandan, 5 inci maddede “Başkanlıkça belirlenen puanın alınması” hükmü, diğer yandan 18/A-b maddesindeki 70 puan şartı birbiri ile çelişmektedir.
 
Ya baraj puanı devam ettirilmeli, ya da tamamıyla kaldırılmalıdır.
 
Yayınlanan yönetmeliğin farklı maddelerindeki hükümler birbiri ile çelişmektedir.
 
Yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde ya MBSTS baraj puanı ile ilgili bir kriter veya puan belirlenmeli veya tek görevli olan camilerde sadece sınava girmiş olma şartı yeterli olmalıdır.
 
Artık Temmuz ayında nakil sınavı yapılması imkânsız hale gelmiştir.
 
Bu durumda yüzlerce imam mağdur edilmiş olacaktır.
 
Bağımsız Diyanet Hizmet Sen olarak, yetkilileri uyarıyoruz.
 
Belirsizlik süratle ortadan kaldırılmalı, yeni mağduriyetlere yol açılmamalıdır.
 
Kamu personelini doğrudan ilgilendiren mevzuat çalışmalarının Başkanlıkta örgütlü sosyal taraflarla birlikte yürütülmesi gerekmektedir.Yönetmeliklerin yap-boz tahtasına dönüştürülmesi Diyanet camiasını rahatsız etmektedir.
 
Başkanlığın sesimize kulak verip, katılımcı yöntemlerle sosyal tarafları mevzuat çalışmalarına katmaya, sosyal tarafların da katkı vermeye hazır olmaları gerektiğine inanıyoruz.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
seyfeddin hoca 2014-06-26 22:36:09

Yaziklar olsun bir yer degistirmek bukadarmi zor olur insani resmen biktiriyorlar ne adiliktir bu yaaaaaaaaaaa

Avatar
imam d.bakir 2014-06-26 22:36:16

Ayrıca mukteseb şartlarında da belirdizlik var hic kimse 100 alamaz zira ilahiyat lisans okuyan kimse önlisans puanini alamamış olacak ihl okuyan onlisans okuyan ve DGS ile lisans a geçiş yapan sonra yüksek lisans vr diyer lisans okuyan vardır muhakkak ihtisas ve tahsisi huruf da okur 30 yil imamlikta yapar hepsinden puan alisa bile yinede önlisans puanini alamaz bu durumda puan 100 e tamamlanmamış olur diyelimki hem önlisans hemde lisans ilahiyat okuyana ayrı ayrı bu puan verilirse bu durumda sadece lisans okuyanlara haksızlık olur. Bu belirsizliginde giderilmesi gerekir.

Avatar
anadolu51 2014-06-26 23:40:54

yönetmelik eksik diyanet bu yönetmelikle aldığı rotasyon kararını uygulaması çok zor diyelim 20 sene aynı yerde personel msbts girmezse ne olacak veya girmediyse ne olacak.nakilde 70 barajı var msbts 40 puan gördük mü girmemişse ne olacak çelişki var.ilçe müftülüğüklerini bir becayiş furyası aldı vurdu ali cengiz oyunu mu olacak yada gerçek bir reform olacak mı.gerçek reform isteniyorsa gereksiz veri hazırlama maliye elamanı olsun.diyanet bağımsız objektif bir sınav komisyonu ayarlamalı.veri hazırlamanın neden yazılı sınavda sorusu yok,şöför için diyanet msbts niçin soru eklemez

Avatar
medeni Çelebi 2014-06-27 08:42:48

Imamlari ozgur birakin kim nereye gitmek isterse gitsin bu gorevlerini daha iyi yapmalaroni saglar

Avatar
Abdulaziz 2014-06-27 13:48:30

bu konuya hemen açıklık getirilmeli,sistem alakbulak oldu neyin ne olduğu artıkbelirsiz...........................

Avatar
theimam 2014-06-27 19:12:44

Ne şura ne istişare var imlarla.kafasına esen hükmü koyuyor.imama danışan bile yok.bu camiada çalışma git demeye getiriliyor..

Avatar
said 2014-08-31 06:01:22

Bu yeni sistemde haksızlık var. Yeni atanmış imamın ne suçu var mukteset isteniyor. mbsts kim yüksek almış sa o hak kazaniyor . Ille de yirmi yil mı beklesin o zaman da nakile gerek yok zaten emekli olur

Avatar
halit akyazı 2014-09-04 05:29:53

bu yönetmelik ile imam arkadaşlarımızın yüzde 99.9 mağdur oldu
ya eski yönetmelikle nakiller yapılsın yada bu yönetmelik acilen değiştirilsin
ilgililerden rica ediyorum
ayrıca bu sendika başkanları ne zaman hakkımızı arıyacaklar