Diyanet’teki Ücret Dengesizliği İsyan Ettiriyor!

YYA (Yeni Yüz Ajans)- Diyanet İşleri Başkanlığı 633 Sayılı Teşkilat Kanununda 6002 Sayılı kanunla değişiklik yapılarak Başkanlıkta 200 adet Diyanet İşleri Uzmanı 50 adette uzman yardımcılığı kadrosu ihdas edilmiş, bu kadroların 40’ına atama yapılmıştı.

Diyanet’teki Ücret Dengesizliği İsyan Ettiriyor!

YYA (Yeni Yüz Ajans)- Diyanet İşleri Başkanlığı 633 Sayılı Teşkilat Kanununda 6002 Sayılı kanunla değişiklik yapılarak Başkanlıkta 200 adet Diyanet İşleri Uzmanı 50 adette uzman yardımcılığı kadrosu ihdas edilmiş, bu kadroların 40’ına atama yapılmıştı.

21 Mart 2014 Cuma 22:40
Diyanet’teki Ücret Dengesizliği İsyan Ettiriyor!

YYA (Yeni Yüz Ajans)- Diyanet İşleri Başkanlığı 633 Sayılı Teşkilat Kanununda 6002 Sayılı kanunla değişiklik yapılarak Başkanlıkta 200 adet Diyanet İşleri Uzmanı 50 adette uzman yardımcılığı kadrosu ihdas edilmiş, bu kadroların 40’ına atama yapılmıştı.

6002 Sayılı kanunla yapılan değişiklikte, Başkanlık teşkilatında uzun süredir görev yapan APK, Eğitim ve Din Hizmetleri Uzmanları ile ilgili bir düzenleme yapılmaması Diyanet İşleri Uzmanları ile APK, Eğitim ve Din Hizmetleri Uzmanları arasındaki maaş farkını adeta uçurduğu iddia ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda uzun yıllardır görev yapan ¼ ‘ndeki 2 çocuklu bir APK Uzman 2.885 lira, Eğitim Uzmanı 2.895 lira, Din Hizmetleri Uzmanı ise 2.895 lira maaş alırken, 6002 Sayılı Kanunla yapılan değişiklikle yeni göreve başlayan Diyanet İşleri Uzmanı 5.125 lira, Uzman Yardımcısı ise 3.650 lira alıyor.

ahaberim.com’a verilen bilgiye göre, 30 yıl görev yaptıktan sonra emekliye ayrılan APK, Eğitim ve Din Hizmetleri Uzmanlarına 1.600 lira emekli maaşı bağlanırken, Diyanet İşleri Uzmanına 2.900 lira maaş bağlanıyor. Bu kadrolar arasındaki ücret uçurumunun çalışma barışını bozduğu, personelin moral ve motivasyonunu olumsuz etkileyerek verimin azalmasına ve huzursuzluğa neden olduğu belirtiliyor. Görev, yetki ve sorumluluk bakımından aralarında farklılık olmadığı halde, maaş ve ücretlerdeki farklılık, eşit işe eşit ücret adı altında çıkarılan 666 Sayılı KHK’nin ruhuna aykırı olduğu iddia ediliyor.

DİN BİR-SEN ÇALIŞMA YAPIYOR

Demokratik Sendikalar Federasyonu (DESK)’na bağlı Din Bir-Sen’in konuyla ilgili çalışma yaptığı belirtiliyor. Görüşüne başvurduğumuz DESK ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapan uzmanlar arasındaki ücret dengesizliği vicdanları yaralayacak boyuttu. Uzun yıllardır görev yapan uzmanlar ile yeni göreve başlayan uzmanların arasında cidden büyük ücret adaletsizliği var. Hatta uzman yardımcısı bile APK, Eğitim ve Din Hizmetleri Uzmanından fazla ücret almaktadır, diyerek şunları söyledi:

“DESK ve Din Bir-Sen olarak bu konuda bir çalışma başlattık. Konunun takipçisi olacağız. Allah (c.c.) bile böyle büyük bir adaletsizliğe rıza göstermez. Mağdur durumdaki uzmanların mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında 633 Sayılı Kanunda bir değişiklik yapılabilir. Buna eklenecek geçici bir madde ile APK, Eğitim ve Din Hizmetleri Uzmanları “Diyanet İşleri Uzmanlığı” kadrosuna atanır ve sorun kökten çözülmüş olur. Halen merkezde 60, il ve ilçe olmak üzere taşrada 90 kadar Eğitim ve Din Hizmetleri Uzmanının çalıştığını biliyorum. Bu uzmanların maddi ve manevi mağduriyetleri giderilmelidir. Böylece kurum içinde huzur tesis edilebilir.”

ÇÖZÜMÜ NEDİR?

Söz konusu kanuna eklenecek geçici bir maddeyle sorunun kökten çözüleceği belirtiliyor. Peki, nasıl bir geçici madde eklenebilir? Konunun uzmanları, 633 sayılı yasaya Plan Bütçe Komisyonu Başkanlığı’nda yapılacak bir düzenleme ile aşağıdaki gibi bir geçici madde ilave edilebileceğini belirtiyorlar. Taslak şöyle:

Madde: 633 Sayılı Kanunun geçici 13’ncü maddesinin 4. Fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra Başkanlık Merkez Teşkilatında Araştırma Planlama ve Koordinasyon Uzmanı, Eğitim Uzmanı ile Din Hizmetleri Uzmanı kadrolarında bulunanlar Diyanet İşleri Uzmanı kadrosuna atanmış sayılırlar.”

GEREKÇESİ NEDİR?

Uzmanlar konuyla ilgili olarak, yukarıdaki kanun taslağının gerekçelerini de belirtiyorlar. İşte bu taslağın gerekçeleri:

1-      Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde APK, Eğitim ve Din Hizmetleri Uzmanları ile yeni ihdas edilen Diyanet İşleri Uzmanları ve Uzman Yardımcılığı kadrolarında bulunanlar arasında öğrenim düzeyi, mesleki kariyer, görev, yetki ve sorumluluk açısından aralarında herhangi bir fark bulunmaması, eşit işe eşit ücret adı altında çıkarılan 666 Sayılı KHK’nin ruhuna aykırı bir durum arz etmektedir.

2-      Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde APK Uzmanı, Eğitim Uzmanı, Din Hizmetleri Uzmanı ve Diyanet İşleri Uzmanlığı gibi farklı uzman kadrolarının bulunması ve bunlar arasında iki katına varan büyük ücret farklılıkları kurum içerisinde hem çalışma barışı hem de verimlilik ve motivasyonun bozulması bakımından ayrıca ileride telafisi imkânsız sonuçlar doğurması açısından ciddi problem oluşturmaktadır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murakıp 2014-03-21 23:42:03

Murakıpların aldığı maaş da belli! Hay sizin gözünüze girsin emi Murakıp maaşları. Çok fazla alıyorlar herhalde ki, hiç lafını bile etmez, seçimden seçime ya da her murakıp alımında bir haber uçururlar, sonra da ne yapalım biz elimizden geleni yaptık ama patladı gitti derler! Sendika başkanları öte beride hava atmayı bırakıp biraz görevlerine baksınlar hiç değilse. Gölge etmesinler kardeşim. Bize T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı yeter! Eskiden daha güzeldi her şey. Senlik benlik davasını soktunuz şu güzelim teşkilatımıza. On binlerce Din Görevlisi haftada bir gün ezile büzüle izin kullanmaya çalışırken, sırf iki gün izin kullanmak için yabani otlar gibi her tarafta değişik değişik sendika temsilcileri türettiniz. Cami cemaatine olmayın ayrı gayrı deyin, ama teşkilat içinde birbirinizi yeyin. Bu sendikacılık işi bizi bozar arkadaş, bozdu da. Devletimizin sağladığı imkânların üstüne oturup biz verdirdik diyerek öyle her şeyin üstüne yumulmayın. Allah'dan muradım, şu ayrılıkları gidersin!..

Avatar
Hakkı SÖYLER 2014-03-22 00:19:04

Din Bir Sen maaş dengesizliği ile alakalı çalışıyormuş. Sanki diğer kadrolarda çalışanların maaşları dengeliymiş gibi mağdur olan apk uzmanı, din hiz.uzmanı ve eğitim uzmanlarıymış. Daha ağır görev olan aynı eğitimi alan emekli imam ve müezzinlerin maaşları ne kadar? beyefendiler. Çalışıyorlarmış. Ne çalışması. Çalışıyorsanız doğru dürüst çalışın. Fakülte ayırımı kaldırılsın. aynı görevi yapan İlahiyatçılar ile diğer fakülte mezunlarının kat sayıları eşit mi?İlahiyat dışındaki fakülte mezunları uzman imamşbaş imam, uzman kk. öğret.,baş k.k öğret. sınavlarına müracaat dahi edemiyorlar. başarısız iseler zaten seçilemezler. Kısacası Uzmanların durumu neden sizin meseleniz oluyor. Asıl problem olan binlerce imam ve müezzinlerin durumu ile alakalı çalışmanız gerekmez mi?

Avatar
ali 2014-03-22 01:11:06

bir zahmet birde vaizlere yapılan haksızlığı dile getirin. bizim maaş daha çok küçük

Avatar
imam 2014-03-22 10:49:08

diyanet sendikaları imamların müezzinleri sendika parasını alıyorlar imamların bir sürü sıkıntıları birikmiş bunlarla ilgilenmiyor siyasetçilere yaranmak için çalışıyolar dört seneden beri imamların öneli pıroblemini çözmüşlermi bilen varsa yazsın.

Avatar
VHKİ 2014-03-22 13:17:19

VHKİ ve Şeflerin maaşları da gözden geçirilmeli.

Avatar
İMAM 2014-03-22 14:20:45

NE OLDU BEYLER MAAŞ KONUŞTUĞUNUZ KADAR DİNDEKİ NOKSANLARI KONUŞSANIZA KAÇIMIZIN CAMİSİ CEMAATLE DOLUYOR ASIL SIKINTI BU ARAÇLARI AMAÇ EDİNME GAYRETİNİ BIRAKIN ARTIK... BİZLER ALDIĞIMIZ MAAŞLARIN DERDİNE DÜŞECEK BİR MEMURİYET YAPMIYORUZ... ELBETTE TAKİP ETMEK LAZIM AMA ÖNCELİKLERİN SIRASI ŞAŞARSA NE ALİMLİK NE VAİZLİK NE İMAMLIK KALIR... MALUMUNUZ DİNDE İLİM ÖĞRETMEK İMAMLIK YAPMAK PARA KARŞILIĞI YAPILMAZ SADECE MESAİ HARCANDIĞI İÇİN ALIRIZ... AMA MAŞALLAH TEŞKİLATTA İKİ KİŞİ Bİ ARAYA GELSE DERECE KADRO MAAŞ KONUŞULUYOR.. HİÇ ŞU İSLAMİ KONUYU KONUŞALIM DİNDE ŞÖYLE SIKINTILAR VAR CEMAATİ ARTIRALIMİRŞAD VAZİFESİ VS. HİİİÇ KONUŞAN YOK... BENCE ALDIĞIMIZIN HAKKINI VERELİM VE ECDATIN ÇEKTİĞİ ÇİLELERİ DE UNUTMAYALIM... VEL HASIL İRŞAT VE CİHAT SIKINTISIZ OLURSA ORADA NEFİSLERİN TEKAMÜLÜ DE SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.. ELİMİZDEKİ PARAMIZI BİLE ARTIK KİTABA DEĞİL AKILLI TELEFONA LÜKS ARABALARA YATIRIR OLDUK.. BİR İMAMIN SERMAYESİ BU OLMASA GEREK YALNIZCA... ÖNCE KENDİ NEFSİME SONRA SÖYLÜYORUM TABİİ

Avatar
şef 2014-03-22 15:08:42

şefler ile müdürler arasındaki ıçurumuda unutmayın

Avatar
mustafa yıldız 2014-03-22 19:04:20

Biz hizmetlileri düşünen yok ne müftûler görev yapıyor nede vaizler ancak camilerden toplanan paralardan yerler Allah aşkına para yemeyen müftü varmı ençok işi hizmetliler yapıyo