Türk Diyanet Vakıf Sen'in Camiler Haftası Kutlama Mesajı

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal’ın 2019 yılı “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” mesajı

Türk Diyanet Vakıf Sen'in Camiler Haftası Kutlama Mesajı

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal’ın 2019 yılı “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” mesajı

01 Ekim 2019 Salı 23:42
Türk Diyanet Vakıf Sen'in Camiler Haftası Kutlama Mesajı
banner310

Vatandaşlarımıza din hizmeti sunan, yurtiçi ve yurtdışında büyük özveri ile görev yapan din görevlilerimizin ve bütün Diyanet çalışanlarımızın haftası kutlu olsun.

1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanacak “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” nedeniyle mesaj yayınlayan Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal; “Diyanet İşleri Başkanlığı ilk kez 1986 yılında 1-7 Ekim tarihlerini Camiler Haftası olarak ilan etmişti. 2002 yılına kadar böylece kutlandı. Sendikamızın 2002 yılında teklifi ile Camiler Haftası’nın ismi 2003 yılından itibaren Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak değiştirildi. O günden itibaren de bu isimle kutlanmaktadır” dedi.

Camilerimizi din görevlilerimizden ayrı düşünmek mümkün değildir diyen Ünal şunları söyledi; “Din görevlilerimiz, namaz vakitleri başta olmak üzere camiden ayrılamamakta, zamanlarının büyük bölümü camilerde geçmektedir. Görevleri yalnız namaz kıldırmak veya ezan okumakla sınırlı değildir. İlgilendikleri sadece camiye gelen vatandaşlar değildir. Neredeyse günün her saati insanlarımızla beraberdirler. Çocuklara Kur’an öğretiminden, özel günlerde duasına, hastasından cenaze merasimine, kısaca gencinden yaşlısına, erkeğinden kadınına kadar herkesin ve her kesimin hocası olarak günün her saati hizmet etmektedirler.

Din görevlileri, çevresindeki fakirlerin, düşkünlerin, yetimlerim ve kimsesizlerin sorulduğu ilk kişidir. Mensubu olmakla onur duyduğumuz Diyanet İşleri Başkanlığımızın, en özel ve önemli görevini yerine getiren din görevlilerimizle bir hafta bile olsa ilgilenmek, anmak ve dertleriyle hemhal olmak önemlidir.”

Bu haftada, din görevlilerinin çalışma şartları gibi konuların ikinci plana atılarak, sadece camilerin ön plana çıkarılması doğru bir yaklaşım değildir diyen Genel Başkan Ünal; “Bu haftanın adında da bulunan din görevlileri geri plana atılmamalıdır. Bu hafta bir fırsat olmalı, bir başlangıç haline getirilmelidir. Din görevlilerinin ve bütün Diyanet çalışanlarının, çeşitli platformlarda problemlerinin gündeme gelmesi, çözüm yollarının aranması ve hayata geçirilmesi sağlanmalıdır. Burada sorumluluk Diyanet İşleri Başkanlığı yöneticilerinindir. Özellikle de sendikalarla istişareden kaçınılmamalıdır. Milletimizin din görevlisine gösterdiği ilgi ve saygı, her şart ve ortamda Kurum yetkililerince de din görevlilerimize ve bütün çalışanlarımıza gerektiği gibi hissettirilmelidir. Kurum içerisinde birbiriyle uğraşan ve uğraşılan bir görünümden uzaklaşılmalıdır. Görevlilerimizin Kuruma olan bağlılıkları, aidiyeti geliştirilmelidir. Bunun yolu da; bilgi, ehliyet, liyakat ve adaletin ön plana çıkarılmasıdır. Senden, benden anlayışı yok edildiğinde, bütün çalışanlar “Ben Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanıyım, Diyanet benim kurumumdur” diyecektir. Birbirini seven, saygı duyan ve sahiplenen bir anlayışı geliştirdiğimizde, hizmette verim ve kalite de artmış olacaktır” dedi.

Din görevlilerimiz başta olmak üzere bütün çalışanlarımızı çeşitli nedenlerle ayrıştırmadan davranabilmeliyiz diyen Ünal şöyle devam etti: “Emaneti ehline verin” emri yerine getirilmelidir. Çalışanlar, sendikal tercihleri başta olmak üzere, idareye veya idarecilere yakınlık ve uzaklıklarına göre değerlendirilmemelidir. Memleket, okul veya başka birliktelikler ön plana çıkarılmamalıdır. Milletçe birlik, bütünlük ve beraberliği sağlayan Diyanet ve çalışanlarını ayrıştırmaya tabi tutmak, hem Kurumumuza, hem ülkemize ve milletimize hem de geleceğimize yapılabilecek en büyük kötülüktür. Yine ifade ediyorum ki, bunu sağlayacak Diyanet İşleri Başkanı ve her düzeydeki yönetim kadrosudur. Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak, yapılan ve yapılacak her hayırlı çalışmanın ve düzenlemenin yanındadır, destekçisidir. Ayrıştırmanın, ötekileştirmenin, kendi gibi düşünmeyenleri dışlamanın, hukuksuzluğun ve adam kayırmacılığının da her daim karşısındadır. Diyanet İşleri Başkanlığı ve çalışanları bizim için çok değerlidir.”

   

Camiler, hayatımızın vaz geçilmezidir. Her vatandaşımızın rahatça ve huzurla geldiği kutsal mekanlarımızdır diyen Ünal; “Camilerimizi ve Kur’an Kurslarımızı inşa, imar ve destekleyen bütün vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Allah hepsinden razı olsun. Özellikle de ecdat yadigarı yapılarımızın ayakta tutulması ve gelecek nesillere aktarılması önemlidir. Bu hafta vesilesiyle cami ve Kur’an kurslarımızın genel ihtiyaçları da değerlendirilmelidir” dedi.

Ünal açıklamasının devamında şunları söyledi; “Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak; yurt içinde ve yurt dışında, zor şartlarda da olsa milletimize İslam’ı anlatan ve öğreten din görevlilerimiz ve bütün Diyanet çalışanlarımıza başarılar diliyoruz. Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın Diyanet çalışanlarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyor, vefat etmiş bütün çalışanlarımızı rahmetle, şükranla yad ediyor, emekli olmuş ve görevlerine devam eden bütün din görevlilerimize ve çalışanlarımıza huzur, mutluluk, sağlık ve esenlikler diliyorum. Camiler ve Din Görevlileri Haftamız kutlu olsun.” 29.09.2019

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emin 2019-10-03 17:39:09

Din görevlileri haftasını ne diye kutlarlar anlayamadım Amirlerin görevlilerini tabiri caizse tokatlama fırsatı yakaladığı hafta olarak değerlendiriliyor il müftülüğünün organize ettiği bir salona gidiyorsunuz size diyanet bir yudum suyu bile layık görmüyorsa sözün bittiği yerdeyiz bu hammal muamelesi gören cami götevlileri bu muameleyi haketmiyor görevlisiyle iletişim kuramamış koltuklarından aldıkları güçle ancak görevlileri sindiren Amirler başta yeri geldiğinde Peygamber mesleği derler ama kendileri bu mihraba saygı göstermezler çaşlışın Fiysebiylilleh diyorlar bu görevlilerin sorunu sıkıntısı olurmu diye soran varmı biz böyle bir haftayı ne diye kutlarız 24kasımda bütün protokolü salonlara taşıyorlar heryıl sosyal haklarında iyileştirme yapılıyor biz hep yerimizde sayıyoruz bu kurum kendi içerisinde sorunları çözememiş toplumun sorunlarıyla nasıl mücadele edecek başta yönetenler din görevlisinin gardını düşürüyorsunuz gölge etme başka ihsan istemeyiz

banner312

banner298