Yönetmelik Endişe Verici ve Adil Değildir

Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, "İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ve Atama II Dairesi "Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikten dolayı sınıfta kaldığını" söyledi.

Yönetmelik Endişe Verici ve Adil Değildir

Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, "İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ve Atama II Dairesi "Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikten dolayı sınıfta kaldığını" söyledi.

20 Haziran 2014 Cuma 18:40
Yönetmelik Endişe Verici ve Adil Değildir
banner310
Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 17 Haziran 2014 tarih ve 29033 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından yönetmeliği değerlendiren Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, yayınlanan yönetmeliğin diyanet camiasını memnun etmesi önemlidir, diyerek yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında, yönetmelik bir kesimi memnun ederken, bir kesimi mağdur etmiştir. Bu açıdan değerlendirildiğinde yönetmeliğin olumlu ve olumsuz yönleri var, dedi.
 
Şenocak açıklamasında şunları söyledi: “Öncelikle idari kadrolara açıktan atamalarda ‘Başkanlık teşkilatında en az iki yıl görev yapmış olmak’ şartı kabul edilemez. Açıktan atamalarda bu hüküm geçerli olabilir mi? Bu konuyla ilgili olarak yürütmenin durdurulması istemiyle açtığımız dava halen Danıştay 5. Dairesi 2011/8274 Sayılı dosyada esastan görüşülmektedir.
 
Kademeli rotasyon, din görevlileri tarafından olumlu karşılanmıştır. Bir yerde 25 yıl hizmet veren din görevlisinin verimliliği için yer değiştirmesi zorunludur. Din Bir-Sen olarak, rotasyonun Müftülerin inisiyatifine bırakılmasına karşı çıktık. Yönetmeliğin 10. Maddesinin 4. Fıkrasında yapılan düzenleme ile beş kişiden oluşan bir Değerlendirme ve Yer Değiştirme Komisyonu kurulması hükmü getirilmiştir. Ancak il müftüsünün başkanlığında kurulacak komisyonda, durumu görüşülecek görevlinin bağlı bulunduğu müftü dışındaki diğer üç kişinin hangi görevlilerden oluşacağının açıkça belirtilmemesi, rotasyonun müftülerin inisiyatifin de olacağı endişesine yol açmaktadır. Rotasyonun hakkaniyetle uygulanabilmesi için Vali Yardımcısı başkanlığında, il müftüsü, durumu görüşülecek kişinin bağlı olduğu ilçe müftüsü, il personel şube müdürü ve personel sicil işlerinden sorumlu şef’in katılımıyla oluşturulması endişeleri giderecektir. Bu haliyle yönetmeliği olumsuz olarak değerlendiriyoruz.
 
Yönetmeliğin 10. Maddesinin 4. Fıkrasının c Bendin de il içi ve il dışı nakillerle ilgili düzenleme yapılmıştır. İl içi yer değişikliğinin Valiliklerce yapılacak olması olumludur. İşlemi hızlandıracak ve mağduriyeti önleyecektir. Ancak il içi yer değişikliğinden önce başkanlıktan görüş alınması, beraberinde pek çok soru işaretlerini de getirmekte ve endişeye yol açmaktadır. Değerlendirme ve Yer Değiştirme Komisyonu’nca nakil talebi her yönüyle değerlendirilecektir. Ayrıca başkanlıktan görüş alınmasının altındaki gerekçe nedir?
 
Yönetmeliğin 10. Maddesinin 5. Fıkrasında; ‘Hizmet gerekleri ve camii özellikleri dikkate alınarak ilgili mevzuatında yer alan diğer hükümlere bağlı kalmaksızın Başkan onayı ile naklen Kur’an kursu öğreticisi ve camii görevlisi atanabilir.’ İbaresi, diğer hükümlere bağlı kalmaksızın torpili olanların atanabileceği endişesini yaratmıştır. Umuyoruz ki, bu endişemiz yersizdir.
 
Yönetmeliğin 10. Maddesinin 8. Fıkrasında Doktora öğrencileri için bir düzenlemeye gidilmiştir. Bu memnuniyet vericidir. Ancak halen herhangi bir yükseköğretim de okuyan öğrencilerimiz için bir düzenleme yapılmamış olması büyük eksikliktir. Görev mahallerinde bundan kaynaklanan bazı sıkıntılar aynen devam edecektir. Bir genelge ile bu sıkıntının giderilmesi gerekmektedir.

 
Eskiden il dışı nakiller 3 yıl, il içi nakiller 1 yıl olarak uygulanıyordu. Yeni yönetmelikle bir rahatlama sağlanmıştır. İl dışı nakillerin 2 yıl, il içi nakillerin 6 ay olarak düzenlenmesi olumludur.
 
Diyanet personeline eş durumu sebebiyle ve karşılıkla yer değiştirme (becayiş) isteğinde bulunabilme hakkının verilmesi, içinde bulunduğumuz şartlar değerlendirildiğinde çok olumlu bir gelişmedir. Ancak Grup ve sınıf hizmetine tabii personelden; “Müftü, müftü yardımcısı ve şube müdürlerinin eş durumu mazereti sebebiyle nakil isteğinde bulunabilmeleri için ayrıca eşlerinin aynı seviyede veya daha üst bir görevde bulunmaları gerekir,” şartının getirilmesi, bu grup ve sınıfta sayılan görevlilere haksızlıktır, adil değildir. Bu haksızlığında yeni bir düzenleme ile giderilmesi gerekir.
 
Grup ve hizmet sınıfına dâhil olmayan personelin eş durumu sebebiyle yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için eşinin, 217 Sayılı K.H.K.nin 2’nci maddesinde belirtilen kamu kurum ve kuruluşlarından birinde memur veya 657 Sayılı D.M.K.4’ncü maddesinin B bendine göre sözleşmeli statüsünde çalıştığını görev yeri belgesi ve kendisinin ve eşinin T.C. kimlik numaraları ile belgelendirmesi veya eşinin halen SGK. ya Bağlı olarak en az iki yıl süreyle kesintisiz çalışıyor alması gerekir,” hükmünün getirilmiş olması memnuniyet vericidir. Olumlu buluyoruz. Bundan sonra bazı görevliler mağdur olmayacaktır.
 
Mazeret sebebiyle yer değişikliği düzenlemesinde adil olmayan bir düzenleme getirilmiştir. Burada , “Devlet memurluğundan adaylıklarının kaldırılmış olmaları şartıyla yer değiştirme isteğinde bulunanların atamaları yapılabilir,“ şeklinde bir düzenlemeye gidilmiştir. Bu düzenleme adil değildir. Memur aday iken, birinci derecede yakınlarının sağlık durumunu Eğitim ve Araştırma Hastanesi veya Üniversite Hastanesinden alacağı sağlık kurulu raporu ile belgelendirmiş olsa bile ataması yapılamayacaktır. Yönetmelik nedeniyle atama isteği muallâkta kalacaktır. Bu Anayasa’nın eşitlik prensibine aykırıdır. Bu maddenin yeni bir düzenleme ile giderilmesi zorunludur.
 
Nakillerin yılın belli dönemlerinde bir defaya mahsus olmak üzere yapılması ile ilgili düzenleme olumludur. Ancak bu talep ve uygulamanın 15 günlük kısa bir zaman aralığına sığdırılması yanlış bir düzenlemedir. Doğu ve Güneydoğu illerimizin en ücra köşelerinde görev yapan din görevlilerinin görev yerlerini bırakamayacak olması, bulundukları yerde internetin herhangi bir nedenle bulunamayacak olması, belde veya kasabaya gitmenin sıkıntılı olması gibi ve büyük kentlerde görev yapanların kısıtlı zaman içinde başvuru yapamamış olması v.s. nedenlerle 15 gün içinde bu işlemin yapılamayacak olması din görevlisinin bir yıl daha beklemesine neden olacaktır. Camii görevlilerinin nakilleri her yıl 15 – 30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilirken, il müftü yardımcısı, ilçe müftüsü, dini yüksek ihtisas merkezi müdürü, eğitim merkezi müdürü, vaiz, şube müdürü, eğitim görevlisi, uzman, murakıp, sayman ve şeflerin hizmet gereği mazeret ve karşılıklı yer değiştirme dışında istekleri üzerine görev veya yer değiştirme taleplerini Başkanlığa 1 Mart – 31 Mart tarihleri arasında ulaştırılarak 1 Haziran – 31 Temmuz tarihleri arasında yapılmasında hakkaniyet yoktur. Din görevlilerine 15 gün içinde nakil talebinde bulunma ve atanma hakkı tanınırken, üst düzey görevlilere 1 ay içinde başvurma ve atanma hakkı verilmesinin eşitlik, hakkaniyet ve adil uygulama ilkeleriyle bağdaşmadığı açıkça ortadadır.”
 
Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin umutla beklendiğini söyleyen Şenocak, bu yönetmelikte yapılacak değişiklikle uygulamadaki bazı aksaklıkların, haksız uygulamaların giderileceği düşünülüyordu. Ancak görüyoruz ki, Din Bir-Sen olarak olumlu bulduğumuz bazı konular dışında camiayı tatmin edici bir yönetmelik hazırlanmamıştır. Kayırmacılık devam edecektir. Belirttiğimiz konularla ilgili ek bir düzenleme yapılarak mağduriyetler giderilmelidir. Hakkaniyet ve adil bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz. Yeni bir yönetmelik değişikliği uzun zaman alacağından, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınlayacağı bir genelge ile sözünü ettiğimiz eksiklikleri ve mağduriyetleri gidermesi gerekir, bu durumda  Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikten dolayı İnsna Kaynakları Genel Müdürlüğü ve Atama  II dairesi sınıfta kalmıştır",dedi.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
on numara sendika 2014-06-20 19:01:33

helal olsun başkan keşke her başkan senin gibi adam kayıranları eleştirse zaten en çok adam kayırmayıda sendikalar yapıyor.

Avatar
imam ilyas 2014-06-20 19:03:38

komisyonda kurulsa malesef bağlı olduğu müftü beyin vereceği karar göre hareket edilecektir. onun için kesinlikle puanlama sistemi olmalı. herkes yıllara göre puan almalı ve internet ortamından bu puanlarla müracaat yapılmalı. böylece kimse kimseyle yüz göz olmaz ve puanı yüksek olan tercih ettiği camiye gider. burada herkes a b c veya d grubu cami ona göre tercih eder

Avatar
LÜTFÜ BEY BU SORUNA DA LÜTFEN DİKKAT BUYRUN 2014-06-20 20:09:44

Yönetmelik rotasyona tabi tutulacak kişi için 1 haziran tarihi baz alınır diyor.Soruyorum size 1 haziranda rotasyona giren kişinin camisi haziran ayındaki nakil sınavı için askıya çıkacak mı?askıya çıkmazsa kendini iyi yetiştirmiş 5-6 senelik görevlilerin rotasyona uğrayan kişilerin yerlerine müracaat etme hakkı olmazsa rotasyona uğrayan kişiler kendi aralarında yer değiştirilirse ne kıymeti var?Ahmet mehmet in yerine geçer yer değişirler zaten iyi yerleri kapatmış kişiler imtiyazlı öüllendirilmiş olurlar rotasyonun hiç bir anlamı kalmaz.
ÖNEMLİ:01 haziran da rotasyona giren kişilerin cami isimleri de haziran ayındaki nakil sınavı için mutlaka askıya çıkmalı,o camilerede herkes nakil için müracaat edebilmeli nakil sınavı sonucunda eğer rotasyona giren kişilerde yarıştıktan sonra başka bir camiye yerleşemeyip başarısız olup açıkta kaldıysa o zaman komisyon rotasyona giren kişiyi nerde boş yer kaldıysa oraya gönderir.yoksa yine kendi aralarında yer değişecekse büyük haksızlık olur.

Avatar
LÜTFÜ BEY BU SORUNA DA DİKKAT BUYRUN-2 2014-06-20 20:20:37

MÜLAKATTA BİR KİŞİYE 90 VERİP DİĞERİNE 70 VERDİĞİMDE 20 PUAN FARK YAPAR 20 PUANIN %40 8 PUAN YAIYOR 8 PUANDA İSTEDİĞİN KİŞİYİ KAZANDIRMAYA YETERLİDİR.MUTLAKA MULAKATLAR EĞİTİM MERKEZLERİNDE ŞEFFAF KOMİSYON HUZURUNDA YAPILMALIDIR.HALEN ŞEFFAFLIK GELMEDİ.

Avatar
adsız 2014-06-20 20:39:50

müftü, komisyondakilere sen 75 ver, ben 72 veriyim, (diğer üyeye) sen de 78 ver, hepimizinki aynı olmasın dediğine şahit oldum. bu ne demektir. komisyon başkanı kaç vermek isterse onu verdirtir. yine inisiyatif bir kişinin elinde, yine torpil, yine kayırma... diyanet atamaları tamamen somutlaştırmalı.

Avatar
uzm. imam 2014-06-20 20:55:03

imam hatip mezununa 10 puan, ilahiyat mezununa 10 puan öngörülmüş. bu mu adalet. kimse zahmet edip üniversite falan okumasın. uzman imamları köylere atadınız. uzman imamda d grubu camisinde çalışıyor, göreve yeni başlayan imam hatip mezunu imamda, bu mu adalet...uzmn imam olmanın nakillerde hiçbir artı getirisi olmamıştır. bu mu adalet...yazıklar olsun.

Avatar
uzm imam 2014-06-20 21:01:04

diyanet ÖSYM den daha çok sınav yapıyor. bu kurumun başka daha önemli işi yok mu. personeli kariyer basamaklarına bölmek istiyorsunuz. tamam herkesin kariyeri belli olsun bir kere sınav yapın. kariyer sınavındaki puanı esas alın. sonrada hizmet yılna bakın olsun bitsin.

Avatar
abdullah kuloğlu 2014-06-21 00:06:02

eğer nakil mülakat sınavları 2-3 geçerli olacak şekilde eğitim merkezlerinde ve diyanet'ten gelecek olan görevliler tarafından oluşan bir sınav komisyonu ile yapılsaydı biz de bu sisteme şapka çıkarırdık ve hatta şükür secdesine varırdım hiç abartmadan.ama şu an değişen bir şey yok,yine il ve ilçe müftüleri sınav yapacaklar