​​​​​​​Özellikle zor durumda veya dualarda farkında olmaksızın dillendirilen, “yüzü-suyu hürmetine” bağlamındaki dilek ve temenniler, ya da yakarışlar doğrudan şirke kapı aralamaktır.[1] İşte Allah ile araya aracılar sokuşturmanın doğurduğu felaket:

 • Aracı edinen ne kadar masum gerekçeyle bunu yaparsa yapsın, bu anlayış aracı yaptığı kişiyi zamanla kutsallaştırmaya ve Allah’ın özelliklerini onda görmeye dönüşmektedir. Sadece Allah’a yakın tek bir kişinin bile aracı edinilmesi, bu kişiye yakın olanların da zincirleme tanrılaştırılmasına neden olmakta ve insan ile Allah arasında “suni tanrılardan oluşan piramidik bir yapı” ortaya çıkmaktadır. Kişi bu sistemdeki yapay tanrılara sürekli kulluk etmekte ve tek ilah inanışını yok etmektedir.
 • Aracılık-evliyalık anlayışı şirk dininin en belirgin özelliğidir. Allah böyle bir aracı ihdas etmediği gibi,  hiçbir bireyi de kendisi ile arasında aracı olarak görevlendirmemiştir. Aracılık kurumu pek çok hurafenin, insanları putlaştırmanın ve Allah adına yalanlar uyduran birçok kişinin türemesine neden olmaktadır.
 • Allah ile insanlar arasına beşeri bir varlığı (velî ya da şeyh) koymak, diğer insanların doğrudan Allah ile irtibatını kesmektir. Allah, kendisi ile kulları arasına aracılar uydurup, kullarını kendisinden uzaklaştıranı affeder mi?
 • Aracı-kurtarıcı inancı Allah’ı sürekli yakan-mahveden gösterirken, araya konulan kişileri kurtarıcı-şefkat edici göstermektedir. Sürekli yakıp-korkutan tanrı anlayışı lütufkâr kurtarıcıların (!)  yani suni tanrıların uydurulmasına neden olmuştur.
 • Aracı kurtarıcıların varsayıldığı organizasyonlarda Allah -hâşâ- konu mankeni gibi gereksiz ve emekliye ayrılmış olmaktadır, çünkü aracı koyan kişi Allah’ı razı edemeyeceğini düşündüğünden tüm mesaisini Allah’tan başkalarını razı etmeye harcayacaktır.
 • Merkezinde aracılık inancı olan dini akımlara dikkat edilirse inanılmaz hurafeler, asılsız uydurmalar aracı kabul edilen şahsı yüceltmek adına uydurulmaktadır. Hurafelerin anlatıldığı kitaplar ve yazarları bu yolla maddi olarak beslenmekte ve tam anlamıyla “Allah adıyla ticaret yani hurafe pazarlama” organizasyonları türemektedir.
 • Allah ile aralarına başkalarını koyanlar bu şirk anlayışlarını yayma adına pek çok bidat ve şirk anlayışı neşretmektedirler ve Allah’ın bildirdiği gerçekleri gölgelemekte, toplum zamanla Allah’ın kitabına yabancılaşmakta ve Allah’ın herkes anlasın diye indirdiği kitap anlaşılamaz-karmaşık kabul edilmektedir.
 • Aracılık düşüncesine sahip olanlar için araya konulanın rızası, Allah’ın rızasından daha önemlidir. Allah ile doğrudan bağlantı kurmak yerine hiyerarşik bir sistem varsayılarak Allah en üstte kabul edilmektedir. Kişi Allah’a değil, aracı kabul ettiği kişilere yakınlaşmakta ve kendisini bu kimselerin kurtaracağını zannetmektedir. Bu anlayışın adı da “Allah ile aldatmaktır.”
 • Allah ile kulları arasına konan aracılar Allah’ın doğru anlaşılmasına mani olduğu gibi yine peygamberlerinin de yanlış anlaşılmasına neden olmaktadır. Allah’a yakın olduğu iddiası ile salih kişiler tanrılaştırılmakta ve üretilen bu yapay aracılar/suni tanrılar tevhidi tanınmaz hale getirmektedir.
 • Yeryüzündeki tüm çatışmaların altında aslında Allah ile araya konulan sistem ve kişilerin razı edilmesinin gerekliliği yatmaktadır. Maalesef aynı dinden olanların biri diğerinin aracısını kabul etmediğinden kavga ve anarşi ortamı doğmaktadır.
 • Gerçek dinin düşmanlarının en çok kullandıkları malzemeler bu yapay kurtarıcılar hakkında ortaya atılan efsanevi anlatılardır. Zihinler üzerinde uyuşturucu etki yapan bu hurafeler Allah’ın dinini tahrif ettiği gibi bu dine dışarıdan bakanlara da saldırı kapısı aralamaktadır.
 • Görünen o ki doğrudan Allah’a bağlanmayan aslında şeytana bağlanmış olur, şeytan da onunla kedinin ip yumağı ile oynadığı gibi oynar ve kişiliksiz hale getirir. Aracılık kurumu tam bir sömürü ağı oluşturmaktadır. Allah adına kurulan sömürü şebekesi maddi açıdan da kitleleri kullanmakta “Allah yolunda” yalanıyla oluşa hurafe sektörü “Allah adına soygunculuğa” dönüşmektedir.[2] İslam’ı iğrenç emellerine alet edenler ve bu oyuna şuursuzca alet olanlar elbette pisliktirler. (Tevbe, 28, Yunus, 100).
 

[1] İbrahim Sarmış, Şeytan Üçgeni Bid’at-Tevessül Şefaat, s: 152-156 ve Abdulaziz Bayındır, Kur’an Işığında Aracılık ve Şirk, s: 49-51.

[2] Yaşar Nuri Öztürk, Din Maskeli Allah Düşmanlığı, Şirk, s: 35-41.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mert can 2019-06-28 16:27:21

mekkenin müşriklerinden ne farkın kaldı. cebrail as peygamberden Allaha bir şey götürmüyor, tek yönlü Allahtan vahiy getiriyordu o kadar. salak senin bu savunduğun apaçık şirk. tasavvuf islama karşı batıl bir dindir. kardeşim açın kitabınız kur'anı okuyun. kur'anın emrettiği gibi iman etmiyor. tasavvufun dikte ettiği gibi iman ediyorsunuz.

Avatar
Hasan 2019-06-28 14:40:08

Allahu teala efendimizle bile arasına aracı olarak cebrail (a.s) koydu. Aracı , vesile bunlar sunnettllahtır. İşin özüne inemeden bütün evliyayı yok saymak. Iyi niyetli bir yaklaşım değildir.

Avatar
Hasan 2019-06-28 14:44:44

Allahu teala efendimizle bile arasına aracı olarak cebrail (a.s) koydu. Aracı , vesile bunlar sunnettllahtır. İşin özüne inemeden bütün evliyayı toptan yok saymak. Iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Ayrıca Allah gaybı bilmez diyen aziz bayındır ve namaz bu ummetin başına bela edilmiştir diyen yaşar nuriyi kaynak göstermeniz ne denli bir sapkınlığa düştüğünüzün kanıtı.

Misafir Avatar
Erkan 2019-08-02 16:59:53

Sahabilerin affedilmek ve bağışlanma dilenmek için peygambere gelmeleri gerektiğini birçok ayette görüyoruz. (Munafikun 5 vs) Direk bağışlanma dilenselerdi ya. İlminiz size bir fayda sağlamadığı gibi pesinizden gidenlere de saglamayacak. Kuranı açın okuyun ama bizim yorumumuzla okuyun mantığı. Ya yaniliyorsaniz.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
mekkenin müşrikleri 2019-06-28 16:25:57 @Hasan

mekkenin müşrikleri araya put katıyordu. en azından müslüman değil kitap peygamber bilmezlerdi. ulan siz tarikatçılar mekke müşriklerinden daha şerefsiz adisiniz. Allah topunuzu kahretsin. işte tasavvuf bu

Beğenmedim! (2)
Avatar
Dadaş 2020-04-13 02:49:39

( nisâ suresi 64. ayet ) ''biz hangi peygamberi gönderdikse, sırf Allah'ın izni ile itaat edilmek üzere gönderdik. eğer onlar kendilerine zulmettikleri zaman sana gelseler de Allah'tan günahlarının bağışlanmasını dileselerdi ve resul de onların bağışlanmasını dileseydi, elbette Allah'ı affedici, merhametli bulurlardı.'' şefaat ve vesile konusunda putla insanı karıştıran zihniyet ayetleride tersden okur.d,yilecek birşey yok...işin ilginç yanı bunlar sıkıştığında duacı ararlar ya işte orası acayip....

Avatar
Hasan 2019-07-02 19:19:29

ADMİNİN YORUMU: İLGİLİ YORUM UYARINIZ ÜZERİNE DÜZELTİLMİŞTİR.

Avatar
Hasan 2019-07-04 06:21:19

Mert can seni anlayabiliyorum. Çünkü sen tasavvufun ne olduğunu bilmiyorsun ben elhamdülillah hafızım ve arapçam var ve bozulmamış gerçek bir tasavvuf bütün düsturlarını kuran ve sunnetten alır. Elbette bozuk tarikatlar vardır. Ama benim söylediğim hepsini toptan yok saymak