Kur’an’ın tüm uyarılarına rağmen, Resulullah’ın tüm mücadelesi ve sakındırmalarına rağmen şirk maalesef Müslümanların arasında yaygın bir durumdadır. Bu facianın başlıca nedenleri şunlardır:

 • İsrailiyyat ve Mesihiyyat.
 • Müslümanların kendi ürettikleri hurafeler.
 • Müslümanların geçmiş inanışlarından arta kalanlar.
 • Uydurma asılsız hadis zannedilen rivayetler.
 • Bilgisiz hatiplerin anlattığı kıssalar ve masallar.
 • Müslüman olduğu sanılan kişilerin yazdığı kitaplar.
 • Tarikat ve cemaatlerin kendi çıkarları için oluşturduğu hurafe hikayeler.
 • Aile ve soydan gelen anlatımlar.
 • Eski devirlerde yazılmış ve günümüze hitap etmeyen tefsirler, mezheb kitapları.
 • Yeni üretilen dini hikâyeler ve anlatımlar.
 • Tv programları, gazeteler, takvim yapraklarındaki kaynaksız bilgiler.

Din Gününün yeni sahiplerini tanımak için videoyu dinleyiniz...

Kur’an’ın yerini yukarıdaki unsurların alması maalesef bizi şirk bataklığına çekmiştir. Yeryüzünün en fazla horlanan, maddî ve manevî kaynakları en fazla sömürülen, zulüm altında ezilip inleyen ve bir türlü tek vücut olamayan en kalabalık kitle, İslam dinine müntesip olanlar yani biz Müslümanlarız. Duygu düşünce dünyamızla öylesine oynanmış ki, kimi destekleyeceğimizi ve kime tavır alacağımızı şaşırmış durumdayız. Hurafeler, uydurma rivayetler, menkıbevi masallar, keramet hikâyeleri ve daha birçok akıl almaz iddia-inanış bizi her yönden kuşatmış durumda. Artık hiçbir varlık ortaya koyamayan “kuru kalabalık” haline gelmişiz. Çok sayıda olmayı keramet zannediyoruz. Bombalar altında can veren kardeşlerimizi sadece izliyoruz.

Siyasî hesaplar uğruna kullanılan, aldatılan, kandırılmış, saldırgan dinci çeteler, Allah rızası için (!) birbirlerini katleden Müslümanlar. Ekonomik buhranların, sömürülerin, işgallerin ve talanların kol gezdiği, eşkıyaların hükümdar olduğu bir toplum… Parçalara ayrılmış tarikatlar, cemaatler ve diğer hizipler. Çalınıp yağma edilen zenginliklerimiz. Kimliğini kaybetmiş, çürümüş ve artık kendine bile hayrı dokunmayan acınası kalabalıklar yığını. Ağzınız yorulana kadar sayabilirsiniz. Ne yazık ki İslam âlemi denilince karşılaşacağımız ve gizleyemeyeceğimiz gerçekler.[1]

Yeryüzünde “Müslüman dramı” yaşanmaktadır. Hani Allah iktidarı Müslümanlara verecekti? (Nur, 55). Hani Müslümanlar ile mücrimlerin hayatları da ölümleri de bir olmayacaktı? (Casiye, 21). Hani Allah iman edenleri müdafaa ederdi? (Hac, 38) Allah mı sözünden vazgeçti yoksa Müslümanlar mı Kur’an’a uymaktan vazgeçti? Allah mı bize verdiği sözde durmuyor, yoksa biz O’na ihanet etmenin, O’nun kitabını terk etmenin bedelini mi ödüyoruz? 

Allah bir zamanlar Tevrat’ı terk ettikleri için İsrailoğlulları'nı cezalandırdığı gibi, şimdi de Kur’an’ı terk eden Müslümanları cezalandırmaktadır. Müslümanlar tefsirlerini, hadis kitaplarını ve zihinlerini israiliyyatın işgalinden kurtarmadıkları sürece İsrail’in işgalinden kurtulamayacaktır. Çözüm Kur’an’ı hiç kapatmadan okumak ve tevhid inancına sıkıca sarılmaktan geçer. Tevhid yok, Kur’an yok, o zaman Allah’ın yardımı da yok! Müslümanın önce yaratıcısı ile barışması lazım, özgür olduğunu değil kul olduğunu idrak etmesi lazım. Özgürlük; Allah’a kul olmanın meyvesi olarak kendiliğinden gelecektir.

Allah ancak ve ancak kitabında tarif ettiği Müslüman tipine uygun hareket edene, Müslüman olmanın doğurduğu sorumlulukları yerine getirene yardım eder. Unutmayalım ki İslam’ı bilene değil, yaşayana Müslüman denilir. Yardım,  Allah’a pazarlıksız-koşulsuz teslim olan kişiye vaad edilmiştir.

 

[1] Yaşar Nuri Öztürk, Kur’an’da Lanetlenen Soy, s: 186-202. Şirk tüm insanlığa olumsuz etkileri için bakınız: Nadim Macit, Kur’an ve Hadise Göre Şirk ve Müşrik Toplum, s: 312-330.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
pirifani 2019-08-03 13:40:57

1-simdi baslarlar yazarin ne kindarlig kalir ne enaniyeti,ne ehli sunnet dusmanligi ne Allah dostlarina kufretmesi,ne sahabeyi tahkir etmesi kalir ne ecdada kufretmesi ne abduhculu kalir ne mezhebsizligi ne kisacasi takmadiklari lakap atmadiklaric camur kalmaz.ama iclerinden hic biri cikip da yazar dogru olabilir eger dogruysa halimiz guvendiklerimizle beraber harab demeyi aklindan gecirmez.ya tasavvufcu tarikatci arkadaslar size guvendiginiz zatlar tarafindan anlatildi diye yalanlar hakikat olacak degil bunu hic mi akil etmiyorsiniz?buyuklerinizin kotuledigi kisilerin kitablarini da onyargisiz olarak okumaya anlamaya calissaniz ne kaybedersiniz? yuzyillardir ummetin imaniyla buyuk bir oyun oynaniyor farkinda degilsiniz ve sizleri uyarmaya calisanlari linc etmeye calisiyorsiniz.hakikatin olcusu atalar ve eskiler degil.bu tavir musriklerin tavridir.hakikati soyleyen kisi insanustu ozelliklere sahib olmali degil bu anlayis musriklerin favridir.

Avatar
pirifani 2019-08-03 13:50:19

2-kuranda musriklerin peygamberlerine itirazlarina verdigi ornekleri okuyun ve uzerine dusunun.bugun aynisini tasavvufcular ve geleneksel anlayistaki insanlar kendilerini uyaran ve kurana cagiranlara yapiyorlar. kuru kuru kuran okumakla olmaz tasavvuf islamin ozudur diyerek cevab yetistiriyorlar.muslumanlara atalarindan kalan dini miras atalarindan kalan dunyevi mirastan da beterdir bunu anlayin.dunya islerinde siyasetindeki surungenligimiz din analayisimizdaki surungenligimizin yaninda hic mesabesinde kalir.atalariniz dedeleriniz belki mazur sayilabilirler.peki ya siz?bu kadar uyariciya bu kadar yazilip cizilen esere ragmen hala tasavvufun sirk batakliginda ayak diretmenin alemi nedir.buyklerinizin sefaatiyle kurtulusu garantilemenin rahatligi yetmezmis gibi bir de yakinlarinizdan cehennemi hak etmis 40-70 kadar kisiyi de kendi sefaatinizle kurtaracaginiza inamanin iki yuzlulugunu muhasebe etmeyecek misiniz?niye sefaatle ilgili muhkem ayetleri degil de mutesabihlere uyuyorsiniz?

Avatar
pirifani 2019-08-03 15:57:52

daha once musluman arastirmacilar tarafindan hazirlanan bircok kitab tavsiye ettim ancak ilim cinde olsa bile alinmalidir prensibi geregi islami cevrelerin disinda konu ile ilgili yapilan calismalrdan da haberdar etmeye calisacagim. 1-ayet ve slogan rusen cakir metis yayinlari 2-tarikat kusatmasindaki turkiye halidi cehennemi riza zelyut kaynak yayinlari 3-sehvetiye tarikati ismail saymaz iletisim yay 4-sabahattin onkibarin konuyla ilgili kitablari 5-muslumanlikve nurculuk turan dursun kaynak yay aslinda meseleyi en iyi anlayan ve aciklayanlar kuran merkezli inanan ve dusunen alim ve arastirmacilar olmakla beraber zaman zaman laik gorusten olanlarin ve selefilerin tasavuf la ilgili yazdiklarini da gozden gecirmek lazim tabi ki tasavvufcularin birbirleri hakkinda yazdikalrini da unutmayalim.omer ongut,haydar bas vs

Avatar
Ahmed 2019-08-21 15:23:37

arada izler dinlerim sizi tarikatlar konusunda sizinle aynı görüşteyiz. ama sadece şirk tarikatlarlamı sınırlı artık tam anlamıyla millete kendini müslümanlığa adayan kişilere sistemin de tağutunda şirk olduğunu anlatsanız. tarikatlara üye sayısıyla seçmen sayısını denk bile tutamayız. Allah c.c doğru yolda ilminizi arttırsın inşaAllah.

Avatar
Eskici 2019-11-20 21:47:49

BUNLARIN BAŞINDA SEMERKANTV GELİYOR ALLAH DİYEN KURTULMAMAMIS EBULHASAN DİYEN KURTULMUŞ AYRICA SERDAR TUNCER SACMALİGI MELEKLERE SAMAN TAŞITMİS

Avatar
Enver 2019-08-05 14:11:02

''müslümanlar mı kurana uymaktan vazgeçti? Allah mı bize verdiği sözde durmuyor, yoksa biz ona ihanet etmenin, onun kitabını terk etmenin bedelini mi ödüyoruz?'' ne yazık ki Müslümanlar ümmet olamadıkları gibi,halifelik gibi bir birliğinin parçalanmasına,yok edilmesine göz yumduğundan dolayı ne yazık ki batıl,helak olan toplumlara uyulduğundan sürekli de islam değerleri terk edildiğinden tek suçlu insanlardır. Allah asla vadinden vazgeçmez.

Avatar
Enver 2019-08-05 14:15:42

pirifani de yazar gibi belki de ilk kez doğru teşbitlerde bulunmuş.tek suçlu olan ümmet birliğini yıkan,batılın,sömürgecilerin,siyonist batının beklentilerini karşılayan koltuk için dinini hiçe sayanların,ümmeti parçalayanların,medereseleri,dini eğitim,şifahanelerini yok edenlerin vebali olduğu gibi onlara destek olan,yardım edenlerin karşı olup da sessiz kalanların vebalidir bunlar

Avatar
Ankaralı 2020-02-24 22:54:32

aşağidaki̇ güzel yorumlari beğenmeyen monşerler var gali̇ba. yahu yorumlar hakli olarak yazari hakli çikariyor. sen ki̇mden yanasiniz? kur'an'dan mi şi̇rketen mi̇ yanasiniz? Allah islah etsi̇n ve tevhi̇de geti̇rsi̇n si̇zi̇.

banner312

banner298