Uyduruk Fazilet Takvimi

Her konu da olduğu gibi Süleymancıların İslam’a hizmet adı altında peşine taktıkları müntesipleri ümmetten koparan davranışlar içinde olduğu biliniyor. Bu kopuşun bir ayağı da Diyanet takviminden bozma ortaya koydukları Fazilet Takvimleri…

Uyduruk Fazilet Takvimi

Her konu da olduğu gibi Süleymancıların İslam’a hizmet adı altında peşine taktıkları müntesipleri ümmetten koparan davranışlar içinde olduğu biliniyor. Bu kopuşun bir ayağı da Diyanet takviminden bozma ortaya koydukları Fazilet Takvimleri…

27 Eylül 2016 Salı 01:41
Uyduruk Fazilet Takvimi
banner310

DiNiHABERLER.COM / ÖZEL

Bir rivayette bir adama Allah Resulü iki boyunca namaz vakitlerinin başlangıç ve bitiş anlarında namaz kıldırarak; diğer bir rivayette de Allah Resulü'nün bildirdiği şekliyle Cebrail Aleyhiselâm Hazret-i Peygamber (as)’e gelip her vaktin başında ve sonunda birer defa namaz kıldırarak vakitleri göstermiş ve "İşte bu iki vakit arasında geçen zamanlar, namazların vakitleridir" buyurmuştur. (Tirmizî, Salât, 1; Ebu Dâvûd, Salât, 2; Nesâî, Mevâkît, 10; Müslim, Mesâcid ve Mevâdiu's-Salât, 31)

NAMAZ VAKİTLERİNDE PEYGAMBERİMİZ ESNEKTİ

Peygamberimizin sahabeye yaptığı bu tanımlamada güneşin hareketleri göz kararı ile alınmıştı. Zaten Namaz vakitlerinin belirlenmesinde Peygamberimiz her Müslümanın rahatlıkla gözetleyebileceği tabiat şartlarına bakarak namaz kılmasını sağlayacak tavsiyelerde bulunmuştu. Namaz kılacak Müslüman için dinimizde saat, takvim ve hassas cihazlar kullanmak babından kişiyi zorlayacak bir emir bulunmamaktadır.

SAATİN YAYGIN KULLANIMI 1980 SONRASIDIR

Malum ilk mekanik saatin yapımı 1360’tır. Osmanlıda ilk saat kulesi 1577’de Üsküp’te dikildi.

Bu günkü bildiğimiz anlamda meşhur Rus köstek veya kostak saatlerin yaygın olarak kullanımı 1960’lar sonrasını bulur. 

İlk vakitleri belirlenmiş Diyanet İşleri Başkanlığı Takvimi ise 1973 yılında yapıldı. Bu takvim ilk etapta İstanbul, Ankara gibi birkaç büyükşehri kapsıyordu. Diyanet zamanla bu takvimi geliştirdi ve il ve ilçelere varıncaya kadar tüm dünya ölçeğinde bu gün kullandığımız takvimi elde etti. Diyanet değişen dünya şartları ve zamanla yarışan müslümanların işini kolaylaştırma ve ümmetin camide bir araya gelmesini sağlayacak şekilde takvim konusunda elinden gelen tüm gayreti göstererek bir takvim ortaya koydu.

Şimdi bu gerçekler gözönüne alındığında Süleymancıların “temkinli” diye tutturduğu ve uydurduğu takvimin bir fitne aracı olmak, Müslümanları ayrıştırma ve Müslümanların işini zorlaştırmaktan başka bir anlamı olabilir mi? 

Süleymancıların temkinli takviminin bulunmadığı 1990 öncesinde yaşayan Müslümanların namazı ifsat mı olmuş oluyor? Veya takvim ve saate ulaşma imkanı olmayan insanların kıldığı namazların durumu bu mantıkla ne olmuş oluyor?

Sadece takvim konusundan bile yola çıkılacak olsa kendilerine yutturulan  temkinli takvim uygulamasına göre cami cemaatinin yanlış bir vakitte namaz kılıdığını düşünen bir Süleymancının camiden kaçması tabii bir davranış olacaktır. Peki, bu durum ümmeti parçalamak değildir de nedir?


Bir internet sitesinde cahilce, ne anlama geldiğini düşünmeden Fazilet Takviminin temkinli, Diyanet Takviminin ise temkinsiz olarak ele alındığını gösteren namaz vakitleri...

Allah Resulü'nün esnek uygulması ortada iken yukarıda tabloda görüleceği gibi vakitlere ilave edilen veya eksiltilen 3-5 dakikalık süreler için ümmeti parçalamak büyük bir vebal ve sorumsuzluktur.

NAMAZ VAKİTLERİNDE TEMKİN NEDİR?

Bu gün Süleymancıların Fazilet takviminde belirtildiği şekliyle “temkin” konusunda Diyanet, Yurtiçi için hazırlanacak "Diyanet Takvimi"ne konacak namaz vakitleri ve imsak vaktinin hesaplanmasında esas alınacak ölçüler ile hangi vakitlere ne kadar temkin süresi eklenmesinin uygun olacağına dair "18.12.1981 gün ve DHYİ 31.916 sayılı onay; Kurulumuzun, Diyanet İşleri Başkanı Tayyar ALTIKULAÇ'ın başkanlığında, Başkanlık Vakit Hesaplama Uzmanı Harita Yük. Müh. Emekli Alb. Arif ÇÖKLÜ'nün de müşahit olarak katıldığı 28.12.1981 ve 21.11.1982 tarihli" toplantılarında konuyu ayrıntılı bir şekilde ele aldı ve karara bağladı.

Temkin meselesi birkaç il ile sınırlı Diyanet Takvimlerinin olduğu günlerde belirlenen ilin namaz vakitlerinin geniş alana hitap etmesi nedeniyle gündeme gelmiş ve her namaz vakti için 10 dakika kadar artı veya eksi bir ihtiyat payı verilmişti. Diyanet'in temkinli takvim uygulamasından  vazgeçme nedeni Süleymancıların iddia ettiği gibi 12 Eylül darbesine bağlı olarak darbecilerin müdahalesi değildir. Artık her il ve ilçeyi esas alan namaz vakitleri belirlenmesine bağlı olarak “kendinden temkinli” takvim ugyulamasına geçen Diyanet, temkinli takvim uygulamasından vazgeçmiştir.

SÜLEYMANCILAR TAKVİM KONUSUNDA DA MİLLETİ ALDATTI

Bu gerçeği bilmeyen milleti, her konuda olduğu gibi kandıran Süleymancılar akılları sıra Diyanet’i temkinsiz, işgüzar ilan edercesine “temkinli” dedikleri takvimi millete yutturmaya başladılar. 

Konuyla ilgili olarak kamuoyu merak ettiği ama cevabını bulamadığı şu soruları, Süleymancılardan cevaplamasını bekliyor:

 • Diyanet, Devlet bütçeli ve her tür ilmi veriye sahip bir kurum olarak takvim ayarlaması yaparken her tür ilmilikten uzak olan Süleymancılar hangi ilmi verilerle temkinli takvim ortaya koyduklarını iddia edebiliyor?”
 • Yurtdışında açıkça ezan okunmaması veya Diyanet’in takviminin olmaması gibi bir durumda bir noktaya kadar Diyanet’e alternatif takvim koymak makul olabilir. Lakin Diyanet’in ezan vakti uygulamasını artık herkes akıllı telefonlarına kurma imkanı var ve Diyanet’in matbu takvimi olmasa bile internetten her şekilde ulaşma imkanı varken alternatif takvim oluşturmanın anlamı nedir?


MESELE HAYIR İSE DİYANET TAKVİMİ DAĞITILABİLİR

 • Amaç hayır ise Süleymancılar Diyanet’in takvimini alabilir ve kendi bastırdıkları takvime göre daha ucuza mal ederek hayır olsun diye dağıtma imkanları varken neden takvim basma ihtiyacı duymaktadırlar?
   
 • Hele açıkça ezanların her mahalle ve köyde okunduğu bilinirken Süleymancı yurtlarında kendi takvimlerine göre iç ezan okuyup Diyanet’in ezanını ezandan saymamalarının mantığı ne olabilir?
   
 • Fazilet Takvimi hakkında internet sitelerinde verilen “Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Muhakkak şu (şer’î) ilim dîninizdir, onu kimden aldığınıza dikkat ediniz.” (Sahîh-i Müslim) buyurmuşlardır. Bunun için ruhun gıdası olan ilmin kitapları seçilerek alınmalı, her yerden alınmamalıdır.” şeklinde ifade edilen bu bilgi kimleri kapsıyor? Her yerden kasıt kendileri dışında kalan tüm Müslümanlar olduğu biliniyor. Peki İslam birliği bu zihniyetle nasıl sağlanacak?
   
 • Süleymancılar alternatif takvim ortaya koyarken Diyanetin ortaya koyduğu takvimde ne tür yanlışlar görmüş olabilirler ve eğer varsa gördükleri yanlışlar bu konuda Diyanet'i herhangi bir şekilde ikaz etmişler midir?
   
 • Tüm İslam alemi en azından Türkiye'deki Müslümanlar hilalin görülmesi dışında Diyanet’in namaz vakitleri konusunda icma halindedir. Müntesiplerine dinin delillerini sayarken "Kur'an, Sünnet, İcma ve kıyas"ın delil olduğunu söyleyen Süleymancılar hangi icma kararına istinaden Diyanet takviminden başka takvim ortaya koymaktadırlar?
   
 • Diyanet’in dibinde paralel Diyanet gibi biten Süleymancıların ortada icma kararı bulunmazken takvim konusunda sadece Diyanet'e değil tüm ümmete muhalefet etmelerinin anlamı nedir?


 

Kaynak: DiNiHABER.C0M / Özel İçerik

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kenan 2018-01-01 12:38:34

Kendi ağzınızla söylüyorsunuz temkinli vakti kenan evrenin emriyle kaldırılmıştır diyanet ise ceza alırız diye ses çıkarmamıştır demek ki dikkatli araştırma yapmamışsınız bu milleti daha fazla kandırmaya hakkınız yok süleymancıları kötülemeyin fetöcüler

Avatar
Ayhan 2018-01-11 19:10:40

türkiyede belki bir kac dakika oynuyor. ama almanyada yatsi ve imsak vakitleri bazi aylarda 1 saatden fazla oynuyor. buna aciklik geritirmisiniz. ayrica aksam namaziyla yatsi namazai arasi istisnasiz nasil hep 1 saat 20 dakika oluyor diyanetin takvimine göre. geceler hic mi uzayip kisalmiyor.

Avatar
Fikret 2018-01-13 16:37:35

süleymancılar alternatif takvim ortaya koyarken diyanetin ortaya koyduğu takvimde ne tür yanlışlar görmüş olabilirler ve eğer varsa gördükleri yanlışlar bu konuda diyanet'i herhangi bir şekilde ikaz etmişler midir?

demek ki bu yazıyı yazan arkadaş ta hiç araştırma yapmadan bu yazıyı kaleme almış. maksat içindekini dışarıya vurmak. madem dediği gibi namaz vakitleri esnek, diyanete uyan temkinsiz kılar, fazilet takvimine uyan temkinli kılar. nedir bu kadar hakaretin sebebi?

Avatar
Doğru konuşalım 2018-01-31 06:41:24

Merhaba arkadaşım. Söyledikleriniz doğru yada yanlış olabilir kişilerin bilgi ve ön yargılarına bağlı olarak değişir.

Neden sadece bir takvim meselesi yüzünden bu kadar kindar bir tavırla bu çalışmayı yapmışsınız doğrusu merak ediyorum...cemaate mi karşısınız yoksa bir konu ile ilgili yanlışa mı??

Avatar
abuzer 2018-02-09 14:36:08

dinayetin 1980 li yillardaki takvimlerine bakmanizi tavsiye ederim. nedense o zamanki diyanet takvimleri ayni su anki fazilet saatleriyle uyusuyor.
fazilet takvimi hep ayni kaldi, degisen diyanet saatleri. onu sorgulmak lazim. dunya yörungesi degistide bizim haberimiz yok galiba.

Avatar
Erdem 2018-01-19 12:52:16

Güzel kardeşim dediklerin senin senin düşüncen istediğin gibi düşün ama eğer bunu dışarı vurduğunda kafir bile olsa hisslerini incitirsen hakka girersin bilip bilmeden araştırma yapmadan UYDURUK diyorsun peki diyantin takvimlerine temkinsiz olarak vakit geçsin hal namaz kılalım nasıl olsa vakti geçmiş namaz kabul olur süleymanlıların takvimi kesin olarak söylüyor

Avatar
EMİN 2018-01-28 07:12:28

1980 darbesi sonrası diyanet işleri de değişim rüzgarından etkilenmiş ve 1983 yılında namaz vakti hesaplama yöntemini revize edilmiştir. fazilet takvimi ilk sene fitneye mahal vermemek için uysada sonraki senelerde geleneksel hesaplama yönteminde devam etmiştir.

Avatar
Mehmet 2018-02-01 07:38:50

Kendinden temkinli ne demek ya. Yazi bastan adaga yanlidlikkarla dolu