Kendinizi yenmek için dövülmeyin

Kendinizi yenmek için dövülmeyin

29 Aralık 2017 Cuma 21:15
Kendinizi yenmek için dövülmeyin
banner32

"Biraz daha güvenin," dedi arkadaşım bir keresinde bana korkunç bir şekilde yer olmadığını hissettiğim muhteşem bir ağ olayında tur attığımızda. Güvende hissetmek kolaydır: Omuzlarımı geri çekip daha fazla teşvik ederek daha yüksek sesle konuştum.

Birçok yumuşak konuşulan, yumuşak huylu insanlar gibi, kendimi bu şekilde sunmaya çalışmakla çok zaman harcadım. Ortaya çıktığında, güven aşırıya düşebilir.

"Güven seviyoruz çünkü iyi hissetmekte ve bize bir kontrol hissi vermektedir. Alternatif sürekli endişe olabilir "diyen Eric Barker," Yanlış Ağacı Kabuklamak "ın yazarını.

Kendine güven ve kendini teminen saygı duyan bir kültürde yaşıyoruz, ancak ortaya çıktığında başarı ve kişisel gelişim için daha iyi bir yaklaşım olabilir: kendine merhamet. Kendine güven, yetenekleriniz hakkında daha iyi hissetmenizi sağlarken, aynı zamanda bu yetenekleri aşırı derecede tahmin etmenizi sağlayabilir.

Kendine merhamet, diğer yandan, kusurlarınızı ve kısıtlamalarını kabul etmenizi, daha objektif ve gerçekçi bir bakış açısıyla kendinize bakmanızı sağlar. Her ikisinin de esası vardır, ancak birçok uzman, kendine güvenin dezavantajları olmaksızın kendine güvenin avantajlarını içerdiğine inanmaktadır.

Barker, kitabında üretim kültürünün bu dezavantajları dikkate almadan sıklıkla sahte güveni teşvik ettiğini iddia ediyor. Yani, onu taklit ettiğinizde, kendi yalanınıza inanmaya başlayabilirsiniz, bu da feci sonuçlar doğurabilir.

Güven, kendisini iyi hissettiği için "aşırı güven duygusu ne zaman sürüneceğini sıklıkla fark etmiyoruz," dedi Bay Barker. Bu, Dunning-Kruger efekti olarak daha iyi bilinir: bir şeydeki yeteneğinizi fazla tahmin etmediğiniz bir bilişsel önyargı.

Ancak bu, yetersiz hissetmek zorunda olduğunuzu söylemek için değil. Texas Üniversitesinde eğitim psikolojisi profesörü olan Dr. Kristin Neff, aşırı güven meselesine bir çözüm önermektedir: kendine merhamet.

Dr. Neff, "Kendine merhamet sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi, özen ve endişeyle kendinizi tedavi ediyor" dedi. "Bunu insanlık açısından çerçevelemeliyiz. Kendine merhamet çok farklı kılan şey: 'Kusurlu bir insanım, kusurlu bir hayat yaşıyorum' "dedi.

Bu tanıma göre, kendine merhamet aşırı güvenin tam tersidir. Neff, "Başkaları bizi başkalarıyla paylaştığımız gibi kusurlarımız olduğunu kabul ediyoruz," dedi Dr. Neff ayrıca kusurlarımızı veya gücümüzü abartmamamızı sağlıyor. Öz şüphe ve diğer kötümser eksiklikleri gizlemeye çalışan aşırı güvenin aksine kendine merhamet onları kabul eder. Bay Barker, kendine merhamet, yanılsamanın olumsuzluğu olmaksızın güvenin yararlarını içerdiğini yazıyor.

Neff, "Bir çok insan kendine merhamet zayıf olduğunu düşünüyor, ancak tam tersi" dedi. "Siperlerdeyken bir düşman veya müttefik istermisin?" Güven kendine özgü yeterli ve güçlü olmasına rağmen yeterli ve güçlü hissetmeyi amaçlamakla birlikte, kendine merhamet, daha objektif bir gerçeği kabul etmenizi önerir.

Örneğin, Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmada , insanlara videoya kaydedilirken kendilerini tanımlamaları istendi. Bu konulara sonra, videoda ne kadar hoş, samimi ve akıllı oldukları konusunda puan verileceği söylendi. Kendine merhamet duygusu yüksek olan deneklerin, nasıl derecelendirildiğine bakılmaksızın genelde aynı duygusal tepki vardı. Buna karşılık, yüksek benlik saygısı olan insanlar, geribildirim yalnızca tarafsız ve istisnai değilse olumsuz duygusal reaksiyonlara sahiptir. Ayrıca, istisnai olmayan derecelendirmeleri dış faktörler üzerinde suçlama olasılıkları daha yüksekti.

Araştırmacılar, "Genel olarak, bu çalışmalar, kendine olan merhametin, insanların olumsuz olaylara verdiği tepkileri, kendine olan saygısından daha farklı ve bazı durumlarda daha yararlı şekilde zayıflattığını" belirtti.

İnsanüstü olmak için baskı olmadan geribildirim ve eleştirileri kabul etmek daha kolay. Her şeyi zaten bildiğiniza inandığınızda öğrenmek ve geliştirmek çok daha zor.

Neff, direncin kendine olan merhametin en önemli yararı olabileceğini söyledi. Bir çalışmada , kendisi ve meslektaşları, Irak ve Afganistan'da savaştan dönen gazilerle birlikte çalıştı. Denekler, klinik psikologlarla çalışarak gruptan yaklaşık yarısının (% 42) travma sonrası stres bozukluğu belirtileri yaşadığını tespit ettiler. Dr. Neff ve meslektaşları, "Kendi kusur ve yetersizliklerine karşı geliyorum" gibi ifadelerin yer aldığı 26 maddelik bir kendi kendini raporlama anketi kullanarak konuların kendine olan merhamet seviyesini değerlendirdiler. Çalışma, kendine güvenen gazilerin ne kadar çoğunun TSSB semptomları o kadar az şiddetli olduğu sonucuna vardı.

Dr. Neff, kendine güvenen insanların kendi kusurlarını kabul ederek "olumsuzluğun döngüsünü bozabildikleri" için daha az şey söylediğini de sözlerine ekledi.

Elbette, kendine güvenmenin pek çok yararı var, hatta bu bir avantaj. Journal of Personality and Social Psychology'de yayınlanan bir araştırmada , yalnızca daha emin görünen kişilerin insanları daha çok saygı ve hayranlığı hak ettiğinize inandığına, dolayısıyla yüksek sosyal statüye erişmenize yardımcı olduğunu keşfetti. Plos One'da yayınlanan bir başka araştırmada , insanlar aşırıya düştüklerinde, diğerleri kendilerini daha akıllı ve daha yetenekli olarak görüyorlar. Başka bir deyişle, "bunu yapana kadar sahte" bir fenomen var.

Ancak, kendine merhamet ve kabul, bir takım diğer avantajlar sunabilir: Kendilerini merhametli insanlara, bu hataları, başarısızlıkları veya eksiklikleri iyileştirmeleri daha kolaydır; çünkü onları daha nesnel olarak görüntülerler. Araştırmalar, kendine merhametinin bu şekilde etkili bir motivasyon sağladığını gösteriyor.

Kendine merhametli insanlar hata yapmaya hak kazanırlar. Juliana Breines ve Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi Serena Chen , kendine olan merhametin kişisel gelişim üzerindeki etkisini ölçmek için bir dizi deney gerçekleştirdi . Bir çalışmada, insanların kendilerini suçlu hissettiren bir şey hakkında (örneğin bir ortağa yalan söylemeleri) düşünmelerini istediler. Oradan, deneklere bir grup verildi: kendine merhamet, benlik saygısı kontrolü veya pozitif dağılma kontrolü. Kendine merhametli grup, kendilerine "merhamet ve anlayış bakış açısıyla" yazmak zorunda kaldılar.

Benlik saygısı grubundan kendi pozitif nitelikleri hakkında yazmaları talimatı verildi ve pozitif oyalanma grubundan zevk aldıkları bir hobi hakkında yazmaları istendi. Çalışmaya göre, kendine merhamet uygulayanların benlik saygısı grubunda veya pozitif oyalanma grubundaki insanlara göre hata yaptıklarından özür dilemek ve özür dilemek daha motive olmuştu. Öz-merhamet grubu da hatalarını tekrarlamama konusunda daha kararlıydı.

Dahası, kendine merhametin, insanlara başkalarıyla daha iyi empati kurmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Neff ve meslektaşı Austin Texas Üniversitesi'ndeki meslektaşı Tasha Beretvas, insanların kendine güvenen ortaklarını kendinden kritik olanlardan daha fazla özenli ve destekleyici olarak değerlendirdiklerini keşfettiler . Eşiniz bir kusur işaret ediyorsa, onu kabullenip kendinizi affetmekten daha iyisini yapacaksınız ve kendinizi dövmekten vazgeçmekten de kaçınınız.

Omuzlarınızı geri çekmek kolaydır. Kendinize iyi davranmayı öğrenmek çok daha fazla çaba gerektirir. Bay Barker, kitabında, kendine merhameti kucaklamak için birkaç yol önermektedir: Siz insan olduğunuzu kabul edin, başarısızlıklarınızı ve hayal kırıklıklarınızı fark edin ve hatalar konusundan kaçının.

 Barker, "Yapacak ilk ve en önemli şey başında o sesi farketmektir - hayatımız hakkında giderken hepimizin sahip olduğu yorum" dedi. "Genellikle bu ses çok kritik. Algılanan her hata için kendinizi dövüyorsunuz. Kendine merhametli olmak için o sesi fark etmeli ve düzeltmelisin. "

Bu, kendinize yalan söylemek anlamına gelmez, Bay Barker diyor, ama kendinizle konuşma biçiminizi değiştiriyor. Sevdiklerinizin hatalarınız hakkında sizinle konuşma biçimini hayal etmeye yardımcı olabilir, daha sonra bu sesi daha destekleyici bir ses için değiştirir. Bununla birlikte, kafanızdaki sert eleştirmenin düşmanınız olmadığını unutmayın. Dr. Neff, sesin daha da kötüye gidebileceği yaygın bir yanlış anlaması olduğunu belirtti, çünkü bu ses sizi güvende tutmak için tasarlanmış bir hayatta kalma mekanizması.

"Kendinizi yenmek için dövülmeyin" dedi. "Sadece iç eleştirmeni ile arkadaş edinmeyi öğrenmeliyiz."

Editör: Murat Yıldız / Kaynak: Dinihaber.com

Son Güncelleme: 29.12.2017 21:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.