Cami görevlileri nakil sınavları genelgesi (eski-yeni)

17.06.2014 - 18.06.2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Diyanet işleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmenliği ile Sınav Yönetmenliği uygulaması ile ilgili; yürürlükte olan 27.06.2014 tarih ve 3737 sayı Diyanet işleri Başkanlığınca görülen lüzum üzerine aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Cami görevlileri nakil sınavları genelgesi (eski-yeni)

17.06.2014 - 18.06.2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Diyanet işleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmenliği ile Sınav Yönetmenliği uygulaması ile ilgili; yürürlükte olan 27.06.2014 tarih ve 3737 sayı Diyanet işleri Başkanlığınca görülen lüzum üzerine aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

08 Ocak 2018 Pazartesi 21:18
Cami görevlileri nakil sınavları genelgesi (eski-yeni)
banner32

Murat Yıldız / DiNiHABER.COM


Diyanet İşleri Başkanlığı Cami Görevlileri Nakil Sınavları Genelgesinde Değişiklik Yaptı. Eski ve Yeni Genelgenin Farklılıkları.. 

YENİ GENELGE
1: İl Müftülükleri tarafından yapılacak cami görevliliği yarışma sınavları, ilgili müftülük tarafından Başkanlık internet sitesinde İKYS programında sınav tarihinden 15 gün süre ile ilan edilecektir. İlan günlerine rastlayan resmi tatiller ile cumartesi ve pazar günleri 15 günlük ilan süresinden sayılacaktır.

ESKİ GENELGE

1: İl müftülükleri tarafından yapılacak cami görevliliği yarışma sınavları, ilgili müftülük tarafından Başkanlık internet sitesindeki İKYS programında sınav başvuru süresinin bitiminden 15 gün süre ile ilan edilecektir. İlan günlerini rastlayan resmi tatiller ile cumartesi ve pazar günleri 15 günlük ilan süresinden sayılacaktır.
YENİ GENELGE
2: Yarışma sınavı açılması planlanan münhal kadroların İKYS programına giriş işlemleri sınavın yapılacağı salı gününden 15 gün önce tamamlanacaktır. İlan süreci başladığından İKYS programı münhal kadro girişine kapatılacaktır.


ESKİ GENELGE

2: Yarışma sınavı açılması planlanan münhal kadroların İKYS programına giriş işlemleri sınav ilanından önce, yani her ayın son Salı gününden 15 gün önce, tamamlanacaktır. İlan süreci başladığı an İKYS programını münhal kadro girişine kapanacaktır.


https://www.diniyayinci.com/diyanet-akademi-mbsts-ve-mulakatlar-icin-kampanya-urun34219.html

YENİ VE ESKİ GENELGE AYNI
3: Yarışma sınavına müracaatlar, ilgili personelin kendi tarafından İKYS programı aracılığıyla yapılacaktır. Müracaat edenler başvuru belgesini İKYS programından alabilecektir.YENİ VE ESKİ GENELGE AYNI

4: Yarışma sınavına katılmak isteyenler, mevzuaatta belirtilen şartları taşıması ve cami grupları için belirlenen MBSTS taban puanına sahip olması bir il'e İmam-Hatip veya Müezzin-Kayyım unvanlarından sadece birine müracaat edecektir.
YENİ GENELGE
5: Yarışma sınavına katılmak isteyenler, en az 3 cami-mescit isimini sınavdan önce müracaat esnasında belirleyeceklerdir.YENİ VE ESKİ GENELGE AYNI
6: Yarışma sınavlarına müracaatlar, her ayın son salı günü mesai bitiminden sona erecek, İKYS programı aynı saatte otomatik oalrak müracaatlara kapatılacaktır. 

YENİ VE ESKİ GENELGE AYNI
7: Yarışma sınavları İl Müftülükleri sınav kurulunca her ayın Salı günü yapılmaya başlanacaktır. Sınav kurullarında münhal kadronun bulunduğu ilçe müftüsünün olması şartı aranmayacaktır.


YENİ VE ESKİ GENELGE AYNI
8: Bir sınav kuruluna günlük 30 kişi sınava girebilir. 

YENİ VE ESKİ GENELGE AYNI
9: Adaylara İKYS programı aracılığı ile sınava giriş belgesi verilecektir.
YENİ VE ESKİ GENELGE AYNI
10. Yarışma sınavı, Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav yönetmeliği ekinde yer alan EK 1 (A)  Yarışma Sınavı Değerlendirme Formu (sınav konuları ve puan değerleri) esas alınarak yapıalcaktır. Yarışma sınavında başarılı olabilmek için 70 veya herhangi bir puan barajı uygulanmayacaktır.YENİ VE ESKİ GENELGE AYNI
11: Yarılma sınav sonuçlarının il müftülüklerince İKYS programındaki ilgili kısma girişi yapılacak ve yerleştirme  sonuçları sınavın bitiminden itibaren en geç 2 gün içinde ilgililere İKYS programı üzerinden duyurulacaktır.YENİ VE ESKİ GENELGE AYNI
12: Cami görevliliği münhal kadrolarına naklen atamalarda, geçerlilik süresi dolmamış en yüksek MBSTS puanının yüzde 40'ı, Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği ekinden yer alan EK-1 (A) Yarışma Sınav Değerlendirme Formundan alınan yüzde 40'ı ve EK-1 (B) Müktesep/Nitelik Değerlendirme Formundan alınan yarışma sınavı puanının yüzde yirmisinden (20) oluşan toplam puan esas alınacaktır.YENİ GENELGE
13: Yarışma sınavına katılanların "toplam puan"ı en az 70 (yetmiş) olanlar müracaat esnasında belirtildiği cami/mescitlerden birine yerleştirilebilecekler.

ESKİ GENELGE

13: Yarışma sınavına katılan adaylardan "toplam puan"ı en az 70 olanlar, müracaatta bulunduğu unvanda en fazla 5 münhal kadro için yer tercihinde bulunabileceklertir. "Toplam puan"ı yetmişin altında kalanlar münhal kadrolara naklen tayin müracaatında bulunamayacaklartır.

YENİ VE ESKİ GENELGE AYNI

14: Tercih edilen münhal kadrolara yerleştirme işlemlerinde sırasıyla;
1"Toplam Puanı"ı yüksek olana, eşitlik halinde
2) MBSTS paunı  yüksek olana,
3) Görev yılı fazla olana,
4)Hafız olana,
5: Öğrenim düzeyi yüksek olana öncelik verilecektir.


YENİ GENELGE

15: EK-1 (C) Nakil Değerlendirme Formu’nda toplamda 70 ve üzeri puan alıp müracaat esnasında tercih ettiği bir cami/mescit yerleştirmesi yapılamayan adaylar ilan edilmiş münhal kadrolara iki (2) gün süreyle en fazla 3 (üç) ek tercihte bulunabilecekler.YENİ VE ESKİ GENELGE AYNI

16:  EK-1 (B) Müktesep/Nitelik Değerlendirme Formu puanı sınavın son başvuru tarihi itibariyle İKYS programı veri tabanındaki bilgiler esas alınarak İKYS programı tarafından hesaplanacak, başvuru ekranında ve başvuru belgesinde yarışma  sınavına başvuran tarafından ayrıntılı bir şekilde görülebilecektir. 
YENİ GENELGE
17) EK-1 (B) Müktesep/Nitelik Değerlendirme Formunda puan verilen müktesep ve niteliklerle ilgili İKYS veri tabanındaki olası hatalara ilişkin düzeltme   talepleri müracaat işlemlerinin sona erdiği tarihe kadar il müftülüklerince gerçekleştirilebilecektir.


 YENİ GENELGE

18: EK-1 (B) Müktesep/Nitelik Değerlendirme Formunda puan verilen müktesep ve niteliklerle ilgili İKYS veri tabanındaki olası hatalara ilişkin düzeltme talepleri tercih işlemlerinin sona erdiği tarihe kadar il müftülüklerince gerçekleştirilebilecektir.  Bu tarihten sonraki söz konusu düzeltme talepleri dikkate alınmayacaktır. 

YENİ VE ESKİ GENELGE AYNI
18) Yarışma sınavına katılacaklar; müracaat, tercihlerini belirleme, sınav tarih ve sonucunu öğrenme ve yerleştirme durumunu öğrenme gibi işlemlerini İKYS programından kendi kullanıcı hesapları aracılığıyla gerçekleştireceklerdir.
YENİ GENELGE
19) Yarışma sınavı açılması ve ilanı, münhal kadroların girişi, sınava katılacaklara sınav tarihi belirleme, sınav sonuçlarının duyurulması, yerleştirme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi vb. diğer işlemler il müftülükleri tarafından İKYS programı üzerinden yürütülecektir. Ayrıca yarışma sınavı için İKYS programından alınacak sınav tutanakları sınav kurulları tarafından doldurularak imzalanacak ve il müftülükleri tarafındna muhafaza edilecektir.

 ESKİ GENELGE

20: Yarışma sınavı açılması ve ilanı, münhal kadroların girişi, sınava katılacaklara sınav tarihi belirleme, sınav sonuçlarının duyurulması, tercih alma ve sonuçların belirlenmesi vb. diğer işlemler il müftülükleri tarafından İKYS programı üzerinden yürütülecektir.  Ayrıca yarışma sınavı için İKYS programından alınacak sınav tutanakları sınav kurulları tarafından doldurularak imzalanacak ve il müftülükleri tarafından muhafaza edilecektir.YENİ GENELGE
20) Sınav sonucu, tercihlerine göre yerleştirme işlemi yapıldığı halde yasal süresi içerisinde yeni görev yerlerine başlamayanlar 6 (altı) ay süreyle yeniden nakil sınavlarına müracaat edemeyeceklerdir.YENİ GENELGE
21) Sınav yönetmeliğinin 18/1-ç maddesi çerçevesince (d) grubu köy ve kasaba cami/mescitleri ile büyükşehir statüsündeki illerin il ve ilçe merkezi dışındaki mahallelerinde münhal bulunan cami/mescit kadrolarına MBSTS’den en az 50 puana sahip olan ve ilçe müftülüğünün teklif ettiği il müftülüğünün onayladığı adayların atanması yapılabilir.

Facebook Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız

Fikriyat / Dinihaber.com

Son Güncelleme: 08.01.2018 22:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.