A grubu camilerin nakil sınavlarını Diyanet yapacak

Diyanet işleri Başkanlığı, A grubu camilerin nakil sınavlarını kendisi yapacak.

A grubu camilerin nakil sınavlarını Diyanet yapacak

Diyanet işleri Başkanlığı, A grubu camilerin nakil sınavlarını kendisi yapacak.

18 Haziran 2014 Çarşamba 13:00
A grubu camilerin nakil sınavlarını Diyanet yapacak
banner310


ERDİ KARADENİZ / ANKARA /DİNİHABERLER.COM


Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede Yayımlandı. Yapılan değişiklikler devrim niteliğinde.

Normal şartlarda Diyanet, selatin camilerinin imamını Başkan isteğe bağlı olarak atabiliyordu.

Yeni çıkan yönetmelikte (A) grubu camiler ile üniversite kampüslerindeki camilere nakil sınavını il müftülüklerinden alındı.(A) grubu camiler ile üniversite kampüslerindeki camilere nakil sınavını artık Diyanet yapacak. Bu camiler aynı zamanda selatin camiler gurubuna giriyor.

(A) grubu camiler ile üniversite kampüslerindeki camilere nakil sınav duyuruları Diyanet'in resmi sayfasında yayımlanacak. Sınavlar 15 gün askıda kalacak ve Cami görevliliği için yapılacak yarışma sınavlarına müracaatlar, her ayın son Salı günü mesai bitiminde sona erecek.

-İŞTE SINAV YÖNETMELİĞİNDEKİ O DEĞİŞİKLİK-


MADDE 3  Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.


(3) Cami görevliliği için yapılacak yarışma sınavları, Başkanlıkça yapılacaksa Başkanlık, müftülükçe yapılacaksa ilgili müftülük tarafından sınav başvuru süresinin bitiminden önce on beş gün süre ile Başkanlıinternet sayfasında ilan edilir. Resmî tatiller ile cumartesi ve pazar günleri on beş günlük ilân süresinden sayılır.


MADDE 4  Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş ve diğer fıkralar buna göre teselsül ettirilmiştir.


(2) Cami görevliliği için yapılacak yarışma sınavlarına müracaatlar, her ayın son Salı günü mesai bitiminde sona erer.


MADDE 5  Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir


(2) İl ve ilçelerde münhal bulunan kadrolar için açılacak sınavlar il müftülüğü sınav kurulunca yapılır. 25/10/2011 tarihli ve 28095 mükerrer sayılı Resmî Gazetede yayımlanan  Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerince (A) grubu camiler ile üniversite kampüslerindeki camilerde münhal bulunan cami görevliliği kadroları için açılacak sınavlar Başkanlıkça da yapılabilir. İl müftülüğü sınav kurulu, valilik onayı ile il müftüsü, müftü yardımcısı veya ilçe müftüsünün başkanlığında il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, eğitim görevlileri ve vaizlerin katılımıyla başkan dahil üç asıl iki yedek üyeden oluşur ve devamlılık arz eder. Sınav yoğunluğu dikkate alınarak aynı usulde birden fazla sınav kurulu oluşturulabilir. Sınav yeri ilanda belirtilir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.