Aynı yerde 8 yıl görev yapan imamlara kısmi rotasyon geldi!

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi..

Aynı yerde 8 yıl görev yapan imamlara kısmi rotasyon geldi!

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi..

18 Haziran 2014 Çarşamba 00:02
Aynı yerde 8 yıl görev yapan imamlara kısmi rotasyon geldi!
banner310
Erdi KARADENİZ / ANKARA

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde farklı bir değişikliğe gitti. Aynı yerde 8 yıl görev yapan imamlara kısmi rotasyon getirdi.
 
 
Başkanlık;
 
25 yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2015 Haziran-Eylül döneminde,
20 yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2015 yılı Haziran-Eylül döneminde,
15 yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2016 yılı Haziran-Eylül döneminde uygulayacağı rotaston dışında, Aynı yerde 8 yıl görev yapan imamlara kısmı rotasyon getirdi. Aynı yerde 8 yıl görev yapan imamlar,  il müftüsünün başkanlığında, durumu görüşülecek görevlinin bağlı bulunduğu müftü dâhil beş kişiden oluşan bir Değerlendirme ve Yer Değiştirme Komisyonu kurulacak. Bu komisyon; görev yaptığı camide sekiz yılını tamamlayan cami görevlilerinin yer değişikliğini her yıl Haziran ayında toplanarak aşağıdaki kıstaslara göre gerçekleştirir:
 
 
MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “Değerlendirme ve” ibaresi yürürlükten kaldırılmış, aynı maddenin dördüncü ve beşinci  fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddenin sonuna aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.


(4) Bu maddede belirtilen sebepler dışında, cami görevlilerinin yer değiştirmelerine esas olmak üzere illerde il müftüsünün başkanlığında, durumu görüşülecek görevlinin bağlı bulunduğu müftü dâhil beş kişiden oluşan bir Değerlendirme ve Yer Değiştirme Komisyonu kurulur. Bu komisyon; görev yaptığı camide sekiz yılını tamamlayan cami görevlilerinin yer değişikliğini her yıl Haziran ayında toplanarak aşağıdaki kıstaslara göre gerçekleştirir:

a) Yer değişiklikleri aynı grup camiler arasında olmak üzere öncelikle aynı ilçe içinde, yer bulunamaması halinde il içinde, il içinde de yer bulunamaması halinde iller arası yapılır.


b) Personelin talebi halinde üst gruptaki camiden alt gruptaki camiye yer değişikliği yapılabilir.

c) İl içi yer değişiklikleri bu Yönetmeliğin 18 inci maddesinde belirtilen esaslar dikkate alınarak valiliklerce; il dışı yer değişiklikleri ise Başkanlık tarafından yapılır. İl içi yer değişikliklerinden önce internet ortamında Başkanlıktan görüş alınır.

(5) Hizmet gerekleri ve cami özellikleri dikkate alınarak ilgili mevzuatında yer alan diğer hükümlere bağlıkalmaksızın Başkan onayı ile naklen Kur’an kursu öğreticisi ve cami görevlisi atanabilir.


(7) Genel hayatı etkileyen doğal afetlere maruz kalanlar ile görev yerinde can güvenliğinin bulunmadığını belgelendirenlerin yer değiştirmeleri de herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın yapılabilir.

(8) Doktora eğitimi yaptıklarını ilgili yükseköğretim kurumundan alacakları bir yazı ile belgelendirenler, bulundukları görev yerinde bir yılını doldurmak kaydıyla bu Yönetmeliğin 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde zikredilen sürelere tabi olmaksızın yer değişikliği talebinde bulunabilirler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bu olmamış 2014-06-17 09:00:06

8 yılını doldurana zorunlu olmalıydı. neden ürkek davrandı diyanet anlaşılır değil

Avatar
bu hiç olmadı diyanetişleri başkanlığı 2014-06-17 14:23:20

8 yılzorunlu olmalıdı şimdi konuşulanlar evrak üstünde adres deyişikliği olacak sen a camide sen b camide görükeseksin ama yine aynı yerde görev yapacaksı hele birde ilçemüftüsü adamıysa tamam vay camii cematin haline bunu il müftülerimiz çok çok dikkatli olmaları lazım zaten cemaat 5.8 senelik görev yapan aynı camideki imamın deyişmesini istiyor vah vah cematin haline

Avatar
il müftülerin dikkatine 2014-06-18 04:05:22

böyle bir şey yapılacaksa önce imamarkadaşlrın cemaatine ve dernek başkanların görüşleri alınması lazım çünki cemaatten imamı istemeyenler olur dernek başkanları istemeyenler olur çünki öyle imam arkadaşlarımız varki cemaatle gecinmiyorlar niye görevinde bulunmadığı zaman cemaat sorduğuzaman sanane cevabı verenleri görüyoruz cumartesi haftatatili pazar mevlüt okuma yani yan gelir peşinde 80 yaşında amcam sorduğu zaman suc olur il müftülerin çok.çok dikkatine

Avatar
Kenter al 2014-06-18 05:19:05

Ya müftülerin eline kaldıysa yandı imamlar .sanki müftülerin düşmanı imamlar .cemaat imamın her işine karışıyor .kabul ettiremeseler müftünün yanına gidiyor halbuki o işide müftü kendi demiş imamı çağırıp onu cemaatın dediği gipi yap diyen müftü .sen imamlara hizmet etmek için ordasın sen imam arkadaşımızı cemaate imam değilde ne derlerse he diyen kölemi zannettın .kölelık kalkdı .şimdi arkadaşımız müftüyü mahkemeye verdı.inş.yakında kazanacak.nasıl bır kurum kı imamını korumuyor bu diyanet ne zaman kendi çalışanına sahip çıkaçak ya .dışardaki çöpçü bile biz imamlardan daha değerli

Avatar
Hanife Şirin 2014-06-18 22:00:57

25 yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2014 Haziran-Eylül döneminde,olacak