Cami görevlileri nakil sınavları genelgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı, 17.06.2014- 18.06.2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Diyanet işleri Başkanlığı Atama ve yer Değiştirme Yönetmeliği ile Sınav Yönetmeliğinin uygulanması ile ilgili açıklayıcı bilgiyi yayımladı.

Cami görevlileri nakil sınavları genelgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı, 17.06.2014- 18.06.2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Diyanet işleri Başkanlığı Atama ve yer Değiştirme Yönetmeliği ile Sınav Yönetmeliğinin uygulanması ile ilgili açıklayıcı bilgiyi yayımladı.

30 Haziran 2014 Pazartesi 23:27
Cami görevlileri nakil sınavları genelgesi
banner310
Eymen NEZİR / Dinihaberler.com

 1: İl müftülükleri tarafından yapılacak cami görevliliği yarışma sınavları, ilgili müftülük tarafından Başkanlık internet sitesindeki İKYS programında sınav başvuru süresinin bitiminden 15 gün süre ile ilan edilecektir. İlan günlerini rastlayan resmi tatiller ile cumartesi ve pazar günleri 15 günlük ilan süresinden sayılacaktır.

 2: Yarışma sınavı açılması planlanan münhal kadroların İKYS programına giriş işlemleri sınav ilanından önce, yani her ayın son Salı gününden 15 gün önce, tamamlanacaktır. İlan süreci başladığı an İKYS programını münhal kadro girişine kapanacaktır.

 3: Yarışma sınavlarına müracaatler, ilgili personelin kendisi tarafından İKYS programı aracılığıyla yapılacaktır.  Müracaat edenler başvuru belgesini İKYS programından alabileceklerdir.

 4: Yarışma sınavına katılmak isteyenler, mevzuatta belirtilen şartları taşıması ve cami grupları için belirlenen MBSTS taban puanına sahip olması halinde imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarından sadece birine bir İl'e başvurabilecektir.

 5: Yarışma sınavlarına müracaatlar her ayın son Salı günü mesai bitiminde sona erecek, İKYS programına aynı saatte otomatik olarak müracaatlara kapanacaktır. 6: (A) grubu camiler ile üniversite kampüslerindeki camilerde münhal bulunan cami görevliliği kadroları için yarışma sınavları Başkanlığın görüşü doğrultusunda il müftülükleri veya Başkanlık tarafından yapılabilecektir.

 7: Yarışma sınavları il müftülükleri sınav kurulunca her ayın ilk Salı günü yapılmaya başlanacaktır. Sınav kurullarından münhal kadronun bulunduğu ilçe müftüsünün olması şartı aranmayacaktır.

 8: Bir sınav kurulunda günlük ortalama 30 kişi sınava alınacaktır.

 9: Adaylara İKYS programı aracılığı ile sınav giriş belgesi verilecektir.

 10
: Yarışma sınavı, Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği ekinde yer alan EK-1 (A) yarışma sınavı Değerlendirme Formu (sınav konuları ve puan değerleri) esas alınarak yapılacaktır. Yarışma sınavında başarılı olabilmek için yetmiş veya herhangi bir puan barajı uygulanmayacaktır. 11: Yarışma sınavı sonuçlarının il müftülüklerince İKYS programındaki ilgili kısma girişi yapılacak ve sonuçlar sınavın bitiminden itibaren iki gün içinde ilgililere İKYS programı üzerinden duyurulacaktır.

 12: Cami görevliliği münhal kadrolarına naklen atamalarda, geçerlilik süresi dolmamış en yüksek MBSTS puanının yüzde 40'ı, Diyanet işleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği ekinden yer alan EK-1 (A) Yarışma Sınavı Değerlendirme Formundan alınan puanın yüzde 40'ı ve EK-1 (B) Müktesep/Nitelik Değerlendirme Formundan alınan (yarışma sınavı) puanın yüzde 20'sinden oluşan "toplam puan" esas alınacaktır.

 13: Yarışma sınavına katılan adaylardan "toplam puan"ı en az 70 olanlar, müracaatta bulunduğu unvanda en fazla 5 münhal kadro için yer tercihinde bulunabileceklertir. "Toplam puan"ı yetmişin altında kalanlar münhal kadrolara naklen tayin müracaatında bulunamayacaklartır.

 14: Yer tercihi yapmaya hak kazananlar, sınav sonuçlarını ilan edildikten sonra, ilanın yapıldığı gün hariç iki gün süreyle  tercih yapabileceklerdir. Tercih sonuçları tercih işlemlerinin sona ermesinden itibaren iki gün içinde ilgililere duyurulacaktır.

 15: Tercih edilen münhal kadrolara yerleştirme işlemleri sırasıyla;

a:) 
"Toplam puan"ı yüksek olana eşitlik halinde,
b:) MBTS puanı yüksek olana,
c:) Görev yılı fazla olana,
d:) Hafız olana
e:) Öğrenim düzeyi yüksek olana, öncelik verilecektir.

 16: (D) gurubu camilerde bulunan mğnhal kadrolara tek tercih olması halinde ilgilinin bu cami için aranan MBSTS taban puanına sahip olması kaydıyla naklen atanması yapılabilir.

 17: EK-1 (B) Müktesep/Nitelik Değerlendirme Formu puanı, sınavın son başvuru tarihi itibariyle İKYS programı veri tabanındaki bilgiler esas alınarak İKYS programı tarafından hesaplanacak, başvuru ekranında ve başvuru belgesinde yarışma sınavına başvuran tarafından ayrıntılı bir şekilde görülebilecektir. 18: EK-1 (B) Müktesep/Nitelik Değerlendirme Formunda puan verilen müktesep ve niteliklerle ilgili İKYS veri tabanındaki olası hatalara ilişkin düzeltme talepleri tercih işlemlerinin sona erdiği tarihe kadar il müftülüklerince gerçekleştirilebilecektir.  Bu tarihten sonraki söz konusu düzeltme talepleri dikkate alınmayacaktır. 19: Yarışma sınavına katılacaklar; müracaat, sınav tarihi ve sonucu öğrenme, tercih yapma ve tercih sonucu öğrenme gibi işlemlerini İKYS programından kendi kullanıcı hesapları aracılığı ile gerçekleştireceklerdir.


 20: Yarışma sınavı açılması ve ilanı, münhal kadroların girişi, sınava katılacaklara sınav tarihi belirleme, sınav sonuçlarının duyurulması, tercih alma ve sonuçların belirlenmesi vb. diğer işlemler il müftülükleri tarafından İKYS programı üzerinden yürütülecektir.  Ayrıca yarışma sınavı için İKYS programından alınacak sınav tutanakları sınav kurulları tarafından doldurularak imzalanacak ve il müftülükleri tarafından muhafaza edilecektir.Sayın Okurlarımız;
 
Haberlerimizi alıntılayıp yayınladığınız zaman, sitemizi link verip kaynak olarak gösterebilirsiniz. Biz dinihaberler.com olarak ülkemizde ve dünyada gerçeğin sesi olmaya, ileri demokrasiyi, meritokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz. 
 
Biz hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan, gücünü tamamen özgürlüğünden alan, sivil, bağımsız, tarafsız ve özerk bir siteyiz. Bize bu teveccühü gösterek kısa zamanda internet haberciliğinde ilk sıralara yerleşmemizi sağlayan siz değerli takipçilerimize de en derin selam, saygı ve hürmetlerimizi arz ediyoruz. 
 
Teşekkürler... dinihaberler.com
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
birisi 2016-05-16 07:52:22

sistem ne kadar umut vaad ediyor şüpheli . sonuçta yine i müftüsünün iki dudağı arasındasın. ocakta 1.7 nisanda 0.5 (puanım 69.5) gibi çok küçük bir puan ortalamasıyla mülakatta kaybettirildim. oysa kendi ilçem dahil 3 ilçede mbsts birincisiyim. rabbi̇me havale ediyorum. başka çarem de yok zaten

Avatar
hsyn 2014-07-01 01:09:00

13: Yarışma sınavına katılan adaylardan "toplam puan"ı en az 70 olanlar, müracaatta bulunduğu unvanda en fazla 5 yıl münhal kadro için yer tercihinde bulunabileceklertir. "Toplam puan"ı yetmişin altında kalanlar münhal kadrolara naklen tayin müracaatında bulunamayacaklartır.
diger maddede ise (D) gurubu camilerde bulunan mğnhal kadrolara tek tercih olması halinde ilgilinin bu cami için aranan MBSTS taban puanına sahip olması kaydıyla naklen atanması yapılabilir.bundan bişey anlayan var mı

Avatar
imam 2014-07-01 01:15:57

çok güzel bi sistem olmuş

Avatar
vural 2014-07-01 01:52:38

Şükürler olsun nihayet bir ışık göründü bizim içim rabbim razı olsun köylerde ömür geçiren bir sürü arkadaşa umut olur inşallah....

Avatar
abdullah 2014-07-01 00:30:47

benzer sistem bütün atamalarda özellikle müftülük imtihanlarında da yapılmalıdır.

Avatar
Hfz 2014-07-01 00:31:12

Ben hiç birşey anlamadım 59 mbsts var 2 yılı dolduğu zaman nakil isteye bilecek miyim?

Avatar
:) 2014-07-01 01:02:44

vatana millete hayırlı ugurlu olsun

Avatar
abdullah 2014-07-01 01:03:58

mbsts puanı en az kaç olması lazım