Eşi özel sektörde çalışan Diyanet görevlilerine nakil müjdesi

  Diyanet İşleri Başkanlığının atama ve yer değiştirme yönetmeliği 15 Nisan 2015 tarihi itibariyle kısmi olarak değişti. Yönetmelik, 2014 yılında yürürlüğe konulan çerçeve yer değiştirme yönetmeliğinde yer alan hükümleri içermektedir.   -Çıkar

Eşi özel sektörde çalışan Diyanet görevlilerine nakil müjdesi

  Diyanet İşleri Başkanlığının atama ve yer değiştirme yönetmeliği 15 Nisan 2015 tarihi itibariyle kısmi olarak değişti. Yönetmelik, 2014 yılında yürürlüğe konulan çerçeve yer değiştirme yönetmeliğinde yer alan hükümleri içermektedir.   -Çıkar

16 Nisan 2015 Perşembe 03:29
Eşi özel sektörde çalışan Diyanet görevlilerine nakil müjdesi
banner310
 
Diyanet İşleri Başkanlığının atama ve yer değiştirme yönetmeliği 15 Nisan 2015 tarihi itibariyle kısmi olarak değişti. Yönetmelik, 2014 yılında yürürlüğe konulan çerçeve yer değiştirme yönetmeliğinde yer alan hükümleri içermektedir.
 
-Çıkarılan Yönetmeliğin Yeni Hükmü-
 
MADDE 38 - (1) Aşağıda belirtilen mazeretlerin belgelendirilmesi halinde, yer değiştirme isteğinde bulunanların atamaları yapılabilir:
 
Anneye Babaya Bakmakla Yükümlü Olmasa da Sağlık Şartından Dolayı Tayin İstenebilecek (Sağlık Kurulu Raporu Şart)
 
a) Sağlık mazeretine bağlı yer değişikliği: Memurun sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için; kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirenler, tedavisinin yapılabileceği en yakın il veya ilçeye atanabilir.
 
b) Aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği: Aile birliği mazeretine dayanarak yer değişikliği memurun;
 

Kamu Personeli Olan Eş İçin Tayin İstenebilecek, Tayinde Eşin Memur Olma Zorunluluğu Kaldırıldı
 
1) Kamu personeli olan eşinin, kurum içi yer değiştirme suretiyle atanma imkanının olmaması veya mevzuatı uyarınca eşin zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan bir görevde bulunması durumunda bu kapsamdaki eşin bulunduğu yere, atanması suretiyle yapılabilir.
 
Nerede İhtiyac Varsa Eşler Orada Birleştirilecek
 
2) Eşlerin her ikisinin de Başkanlıkta çalışıyor olması halinde, Başkanlığın daha fazla hizmet ihtiyacı duyduğu yere, atanması suretiyle yapılabilir.
 
3) Eşlerin farklı kurumda çalışıyor olması halinde kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanmak suretiyle her iki kurumun da öncelikli hizmet ihtiyacının bulunduğu yere, atanması suretiyle yapılabilir.
 
-Eşi Özel Sektörde Çalışan Diyanet Görevlileri Tayin İsteyebilecek-
 
4) Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere, atanması suretiyle yapılabilir.
 
5) Milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olan eşlerinin bulunduğu yere, atanması suretiyle yapılabilir.

19/4/1983 tarihli ve 83/6525 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin değişiklik yapılmış buna istinaden Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğin 20 inci maddesi de aşağıdaki şekilde değiştirdi
 
-Eşlerden İki Belge İstenecek-
 
6) Aile birliği mazeretine dayanarak yer değiştirme isteğinde bulunan memur, eşinin kamu kurum ve kuruluşlarında kamu personeli olarak çalıştığına veya atanmayı talep ettiği yerde eşinin kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak halen çalıştığına ya da (b) bendinin (5) numaralı alt bendinde sayılan görevlerde bulunduğuna ilişkin belgeyi kurumuna ibraz etmekle yükümlüdür. Ayrıca yer değiştirme başvurusuna, evlilik durumunu kanıtlayan belgenin de eklenmesi gerekir.
 

Üst Bürokratlara Özel Kural (Müftü, Müftü Yardımcısı ve Şube Müdürü)
 
7) Müftü, müftü yardımcısı ve şube müdürlerinin aile birliği mazereti sebebiyle nakil isteğinde bulunabilmeleri için eşlerinin aynı seviyede veya daha üst bir görevde bulunmaları gerekir.
 

Aday Din Görevlileri Eş Durumundan Tayin İsteyemecek
 
8) Devlet Memurluğunda adaylığı kaldırılmayanlar aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme talebinde bulunamazlar.
 
"Can Güvenliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği"

Diyanet İşleri Başkanlığı "Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde "Hizmet gereği görev veya görev yeri değiştirme"  maddesinde de değişikliğine gitti.
 
c) Can güvenliği mazeretine bağlı yer değişikliği: Memurun can güvenliği mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için; kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından birinin bulunduğu yerde kalmasının can güvenliğini tehdit altında bırakacağının adli veya mülki idare makamlarından alınacak belgeyle belgelendirmesi gerekir. 8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca hakkında adli makamlarca işyerinin değiştirilmesine ilişkin koruyucu tedbir kararı alınan memur, bir başka yere atanabilir.
 
 
(2) Sağlık ve aile birliği mazeretlerine dayalı olarak yer değiştirmeye tabi tutulan memur, mazeretinin devam ettiğini her yıl Ocak ayında alacağı belgeyle belgelendirmek zorundadır. Zorunlu çalışma süresini sağlık veya aile birliği mazeretine dayalı olarak tamamlamamış olan memur mazeretinin sona ermesi durumunda, zorunlu hizmet süresinin eksik kalan kısmını tamamlamak zorundadır. Sağlık ve can güvenliği mazeretlerine dayalı olarak yapılacak yer değiştirme suretiyle atamalar, atanma dönemine tabi değildi
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mevlüt TOSUN 2015-04-16 09:57:25

Sizin yorumunuz bu ise lazla fafa gerek yok. 20,21,ve 38 . maddeler çerçeve yönetmeliğe aykırı. Ya konuyu gelişi güzel tetkik ettiniz yada bildiğiniz halde gerçekleri baypas ediyorsunuz.

Çerçeve yönetmeliğe tamamen aykırı. sizler bunları dile getiriniz. Haber sitesi satıldı mı yoksa....

Avatar
memure 2015-04-16 10:09:08

ben asla böyle haberlere inanmıyorum ben 657'ye tabi devlet memuru olduğum halde eşimin tayini bir türlü gerçekleştirmedi. müftüler her zaman kendilerine bir kılıf uydurup yandaşlarını yanlarına toplasınlar. Elbet bu dünyada olmazsa bile ahirette bu yaptıklarının hesabını verecekler. Benim ailem bu müftülerin tavırları yüzünden bir buçuk yıl eşim ve çocuğum ayrı yaşadık. benim sürem dolunca kendi kurumum benim aile bütünlüğüm için tayinimi üç gün içinde gerçekleştirdi. diyanet daha çok çalışmalı çok aile bütünlüğü için önce tabi bu işe müftülerinden başlamalı haksız adaletli davranmaları konusunda onları eğitmeli.

Avatar
MAĞDUR 2015-04-16 10:24:48

tebrikler dib gerçekten çok düşüncelisiniz dalgamı geçiyorsunuz lan insanlarla aile bütünlülüğünü korumuşmuş YAZIKLAR OLSUN SİZE VE DİBE hangi özel sektörde çalısan kesintisiz 3 yıl sigortalı görüne bilir bi araştırın M.E.B YAPTIGINI YAPAMIYORSUNUZ bi de övünüyorsunuz yerin dibine batsın sizin iyiliginiz HAKKIMI HARAM EDİYORUM SİZE 3 çocugumla 2 yıldır ayrı yaşıyoruz BU ARADA TORPİLLİLER DE HEMEN BİRLEEŞİYOR ŞAHİT OLDUM BİZZAT KANITLARIM İKİ ELİM YAKANIZDA BU DÜNYANIN ÖBÜR TARAFI DA VAR

Avatar
yorumları yayınlayın korkmayın 2015-04-16 10:27:14

yorumları yayınlayın korkmayın

Avatar
Doğrucu Kamil 2015-04-16 10:33:51

Başkanlık Merkez Teşkilatındaki görevlileri istediği an istediği yerde görevlendirme ve atama yapabilecek şekilde yönetmelik değişikliği de yaptı. Bu nasıl aile birliğini koruma...Milletin çoluğu çocuğu Ankara da okuyor, evi barkı Ankara da istediği zaman taşraya nakil veya görevlendirme yapabilecek şekilde yönetmelik değişikliği ne demek oluyor o zaman ????
Tarafgir bir ağızla yaptığınız bu haberler de biraz iz'an, merhamet ve vicdan sahibi olarak yayın yapmanızı istirham ediyorum.. Selam ve dua ile...

Avatar
mustafa 2015-04-16 12:36:59

Rotasyon dan dolayı coklarin okulu nedeniyle aile bolundu her gün altmis km gidip geliyorum halimizi soran yok adalet istiyorum.

Avatar
Mehmet 2015-04-16 13:15:00

Çok az olmuş 3 yıl kesintisiz prim şartı 5 yıl yapsanız keşke, sanki diyanet 3 yıl dolduranı nakil yapıyormuş gibi aile bütünlüğü böyle mi korunuyor. yazık maalesef çok yazık

Avatar
M. TOSUN 2015-04-16 13:16:22

Admin Şu aile birliği nasıl korundu bir izah etseniz de bizde öğrensek. Nasıl açıklayacağınızı merak ediyorum.
Fıkra: Katilin biri suçüstü yakalanır. idama mahkum olur. hakim sorar "son arzun varmı dır" der. Katil deki avukat isterim diye cevap verir. Hakim bıyık altından güler. "Sen suçüstü yakalandın. suçunu kabul ettin. Avukat ne yapacak sana" der. Katil Cevap verir:"Bende onu merak ediyorum hakim bey, acaba Avukat beni nasıl savunacak"der.

banner312

banner298