İlçe Müftülerin Atama ve Yer Değiştirme Şartları Değişti

Diyanet İşleri Başkanlığı ilçe müftülerinin atama ve yer değiştirme şartlarını tamamen değiştirdi.

İlçe Müftülerin Atama ve Yer Değiştirme Şartları Değişti

Diyanet İşleri Başkanlığı ilçe müftülerinin atama ve yer değiştirme şartlarını tamamen değiştirdi.

19 Haziran 2014 Perşembe 07:31
İlçe Müftülerin Atama ve Yer Değiştirme Şartları Değişti
banner310
Eymen NEZİR / ANKARA / DİNİHABERLER.COM


Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede yayımlanarak yürülüğe girdi.

Yeni çıkan yönetmeliğe göre, ilçe müftülerinin atamaya baz alınan ilçe sınıflandırılması 5'ten 4'e düştü.

Yeni Yönetmelik:"1) İlk defa dördüncü sınıf ilçeye atanır. Buradaki asgari hizmet süresini tamamlayan ilçe müftüsü üçüncü sınıf ilçeye atanabilir."
 
Eski Yönetmelik:  1) İlk defa beşinci sınıf ilçelere atanır. Beşinci sınıf ilçede asgari hizmet süresini tamamlayan ilçe müftüsü, dördüncü veya üçüncü sınıf ilçelere atanabilir.

İlçe Müftülerin hizmet süresi 5+1 oldu
 
Yeni Yönetmelik: (1) 19 uncu maddenin birinci fıkrasının (f) bendi hükmü saklı kalmak üzere bütün grup ve sınıflarda hizmet süresi asgari üç, azami beş yıldır. Hizmet gerekleri bakımından azami hizmet süresini tamamlayan personelin görev süresi bir yıl uzatılabilir.

Eski Yönetmelik: MADDE 10 – (1) Bütün grup ve sınıflarda hizmet süresi asgari üç, azami beş yıldır.


Bölge şartı kaldırıldı ve il dışı şartı getirildi

Yeni Yönetmelik: MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkraları ile dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve beşinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.
 
“(1) Grup hizmetine tabi personelin bütün gruplarda, sınıf hizmetine tabi personelin de bütün sınıflarda çalışması esastır.
 
(2) Sınıf hizmetine tabi personelden, bir ilde asgari veya azami hizmet süresini tamamlayanlar, çalışmadıkları sınıflardaki asgari hizmet sürelerini diğer illerde tamamlamadan tekrar aynı ilin ilçelerine atanamazlar. Bütün sınıflarda asgari hizmet süresini tamamlayanlar, sınıfına bakılmaksızın daha önce görev yapmadığı ilçelere atanabilirler.
 
Eski Yönetmelik: MADDE 11 – (1) Grup hizmetine tabi personelin bütün gruplarda, sınıf hizmetine tabi personelin de bütün coğrafi bölgelerde çalışması esastır.
 
(2) Sınıf hizmeti; Akdeniz, Doğu Anadolu, Ege, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Karadeniz ve Marmara bölgeleri olmak üzere yedi coğrafi bölge esas alınarak planlanmıştır. Sınıf hizmetine tabi personelden, bir bölgenin bir sınıfında azami hizmet süresini tamamlayanlar, bir başka bölgede görev yapmadıkça aynı bölgenin diğer sınıflarına atanamaz. Ancak, atanması gereken bölge ve sınıflarda münhal yer olmaması halinde, bulunduğu yerde görev süresi bir yıl uzatılır. Aynı bölgede en fazla iki defa görev yapılabilir.

Bu durumda ilçe müftülerinin atamaları nasıl yapılacak? Tıklayınız
 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.