İmam atamalarına yeni kıstas getirildi

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi..

İmam atamalarına yeni kıstas getirildi

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi..

17 Haziran 2014 Salı 21:27
İmam atamalarına yeni kıstas getirildi
banner310
Erdi KARADENİZ / ANKARA

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yaptı. Buna göre ilk defa atanacak imamlar, köylerdeki D grubu camilerde görev yapacaklar. D grubu camilerde görev süresi 3 yıl olarak belirlendi. B grubuna geçmek isteyen imamlara,  (D) ve (C) grubu camilerde toplam beş yıl görev yapmış olmak şartı getirildi.-İŞTE YAPILAN O DEĞİŞİKLİK-

MADDE 8 
 Aynı Yönetmeliğin 17 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi ile ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.c) (C) Grubu camiler: İl, ilçe, belde merkezlerinde ve üniversite kampüslerinde bulunan ve iki cami görevlisine ihtiyaç duyulan camilerdir.

(2) İmam-hatipler ilk defa köy/kasaba ile il/ilçe merkezleri dışındaki mahallelerde bulunan (D) grubu camilere atanırlar. Buralarda münhal (D) grubu cami bulunmaması halinde il ve ilçe merkezlerindeki münhal (D) grubu camilere de ilk defa atama yapılabilir. Bu gruptaki camilerde görev süresi asgari üç yıldır.

(B) grubu camilere atanabilmek i
çin; (D) ve (C) grubu camilerde toplam beş yıl görev yapmış olmak şarttır.


(A) grubu camilere atanabilmek i
çin ise, diğer grup camilerde en az sekiz yıl görev yapmış olmak ve aşere, takrib ve tayyibe kursunu veya hafız olup tashih-i hurufkursunu bitirmiş olmak veya ihtisas kursu belgesine sahip olmak gerekir.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALIM 2014-06-17 10:13:55

ALIM OLSUN NE OLUR ALLAH AŞKINA

Avatar
Alım olsun mülakatsız 2014-06-17 21:06:13

Haydi imam alımı osun

Avatar
anadolu51 2014-06-17 22:51:42

ama öylle olmuyur 3 ay merkez kıyı mahalle müezzinliği 3 ay boş kaldı müftü bey münhal göstermedi 4 ay sonra müezzin merkezden atandı.10 senedir köylerde uğraşıyoruz lojman yok lojman yap oturmadan git.geçenlerde ilk atama köyün birine imam atanıyor lojman yok diye direk merkeze çekiliyor.diyanette merkeze gelmek için bol şikayet alacan.12 sene aynı yerde görev yapan personel hakkında da diyanet insiyatif almalı.ilk personel köye gitmeli orada kalmalı.nakillerde görev yerinde ki süre gözetilmeli.nakiller de hafızlar unutulmamalı ama msbts yi hiç görmezden gelmemeliyiz.hatimle namaz kıldıran fehmi mühsin ağızlı hocaya 100 tl avans verelim.hatimle namaz kıldıramayan hocanın da hafızlık belgesini alalım nakillerde ona göre yapalım

Avatar
MUSA ÖKSÜZ 2014-06-18 07:37:32

BAŞLIKLA MADDENİN İÇERİĞİ ÇOK FARKLI BURADA SADECE C GRUBU CAMİ KAVRAMINA ÜNİVERSİTE KABPÜSÜNDE İBARESİ EKLENMİŞTİR. ESKİ YÖNETMELİK MADDESİDE ŞU ŞEKİLDE NE DEĞİŞMİŞ
"c) (C) Grubu camiler: İl, ilçe ve belde merkezlerinde bulunan ve iki cami görevlisine ihtiyaç duyulan camilerdir.
(2) (Değişik:RG-19/1/2013-28533) İmam-hatipler ilk defa (D) grubu köy ve kasaba camilerine atanırlar. Köy ve kasabalarda münhal (D) grubu cami bulunmaması halinde il ve ilçe merkezlerindeki (D) grubu camilere de ilk defa atama yapılabilir. Bu gruptaki camilerde görev süresi asgari üç yıldır. (B) grubu camilere atanabilmek için; (D) ve (C) grubu camilerde toplam beş yıl görev yapmış olmak şarttır. (A) grubu camilere atanabilmek için ise, diğer grup camilerde en az sekiz yıl görev yapmış olmak ve aşere, takrib ve tayyibe kursunu veya ihtisas kursunu veya hafız olup tashih-i huruf kursunu bitirmiş olmak gerekir."

BU NE DEMEKTİR BİLİYORMUSUNUZ ADAMI OLAN İL MERKEZİNDEKİ D GRUBU CAMİYE ATANIR DEMEKTİR.

Avatar
imam 2014-06-24 23:21:58

musa arkadaşım konuyu çok ii özetlemiş.. zaten vardı.. diyanette çıkan kanunlar uygulanmak için çıkmas... çiğnenmek için çıkartılır...