İmam ve müezzinlere rotasyon geldi

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi..

İmam ve müezzinlere rotasyon geldi

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi..

17 Haziran 2014 Salı 13:59
İmam ve müezzinlere rotasyon geldi
banner310
Erdi KARADENİZ /ANKARA

Bu rotasyon kararı herkesi memnun edecek türden. 

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yaparak İmam ve Müezzinlere Rotasyon Şartını Getirdi. 3 Kategoride getirilen rotasyon şartı,en yüksek 25 yılını tamamlayanlar ve en asgarisi ise, 15 yılını tamamlayanların yer değişikliklerinin yapılması yönünde oldu.


Buna göre 

25 yılını tamamlayanların 
yer değişiklikleri 2015 Haziran-Eylül döneminde,
20 yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2015 yılı Haziran-Eylül döneminde,
15 yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2016 yılı Haziran-Eylül döneminde yapılacak.

Yapılan yönetmelik değişikliği ile birlikte illerde il müftüsünün başkanlığında beş kişilik ‘Değerlendirme ve Yer Değiştirme Komisyonu’ kurulacak. Komisyonlar bu ay içinde toplanacak. 100 bin kişiyi ilgilendiren düzenlemeye göre 2014 yılından itibaren aynı yerde 25 yıl görev yapan cami görevlileri başimam-hatip, uzman imam-hatip ve imam-hatip ile başmüezzin ve müezzin-kayyımlar rotasyona tabi tutulabilecek. Uygulamadan 2015 yılında 20 yılını, 2016’da 20 yılını dolduranlar etkilenecek. Zorunlu yer değişiklikleri 2017 yılından itibaren 8 yılını dolduranlara yapılmaya başlanacak.

Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı ‘Diyanet İşleri Başkanlığı Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cami görevlilerinin yer değiştirmelerine esas olmak üzere illerde il müftüsünün başkanlığında, durumu görüşülecek görevlinin bağlı bulunduğu müftü dâhil beş kişiden oluşan bir ‘Değerlendirme ve Yer Değiştirme Komisyonu’ kurulacak. Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte cami görevlilerinden görev yaptığı camide 25 yılını tamamlamış olanların yer değişiklikleri 2014 yılı haziran-eylül döneminde yapılacak. Görev yerinde 20 yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2015 yılı haziran-eylül döneminde, 15 yılını tamamlayanların yer değişiklikleri ise 2016 yılı haziran-eylül döneminde yapılacak. Zorunlu yer değişikliklerine 2017 yılından itibaren görev yaptığı camide sekiz yılını tamamlayan rotasyona tabi tutulacak.

Yer değişiklikleri aynı grup camiler arasında olmak üzere öncelikle aynı ilçe içinde, yer bulunamaması halinde il içinde, il içinde de yer bulunamaması halinde iller arası yapılacak. Personelin talebi halinde üst gruptaki camiden alt gruptaki camiye yer değişikliği yapılabilecek. İl içi yer değişiklikleri bu valiliklerce; il dışı yer değişiklikleri ise başkanlık tarafından yapılacak. İl içi yer değişikliklerinden önce internet ortamında Başkanlıktan görüş alınacak. Hizmet gerekleri ve cami özellikleri dikkate alınarak ilgili mevzuatında yer alan diğer hükümlere bağlı kalmaksızın Başkan onayı ile naklen Kur’an kursu öğreticisi ve cami görevlisi atanabilecek. Genel hayatı etkileyen doğal afetlere maruz kalanlar ile görev yerinde can güvenliğinin bulunmadığını belgelendirenlerin yer değiştirmeleri de herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın yapılabilecek.


-İŞTE O DEĞİŞİKLİK MADDESİ-

MADDE 17 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
 
 
GEÇİCİ MADDE 7 – (1) 19 uncu maddenin dördüncü fıkrasındaki kıstaslar dikkate alınarak bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte cami görevlilerinden görev yaptığı camide yirmi beş yılını tamamlamış olanların yer değişiklikleri, 2014 yılı Haziran-Eylül döneminde; yirmi yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2015 yılı Haziran-Eylül döneminde, on beş yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2016 yılı Haziran-Eylül döneminde yapılır. Bu Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin dördüncü fıkrasındaki süreye göre zorunlu yer değişiklikleri ise 2017 yılından itibaren yapılmaya başlanır ve sürelerin hesaplamasında 1 Haziran tarihi esas alınır.”
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mutlu YlLDIRIM 2014-06-17 16:18:23

Rotasyon gelmiş.hayırlı olsun....da..süre çok kisa hiç olmaz sa 40 yili dolduranlardan başlasaydi yada 50 yilini felan..degilmi...hemen öncesinde de becayiş acilmis ne güzel...oh ne güzel emeği geçenleri bir güzelce kutluyorum...ama unutman ki herkes bu dünyada yaptıklarının hesabini birgün allah huzurunda verecek...sanirim bunu en iyi diyanet yetkilileri bilse gerek ...her hak affolunur kul hakki affolunmaz

Avatar
imam 2014-06-17 19:35:27

bu nasıl bir adalet anlamak mümkün değil

Avatar
huruf-u mukatta 2014-06-17 20:47:30

Yönetmelikte yine bir adaletsizlik var. Din görevlileri ve şefler rotasyona grup ve sınıf unvanına girmiyor. Bu genel çerçeve yönetmeliğine aykırı. Çerçeve yönetmeliğinde şube müdürü, vaiz, ilçe ve il müftüleri rotasyona tabiler ama tercih yapıyorlar ve ona göre sınıflandırılıyorlar. Ama cami görevlilerinde böyle bir sınıflandırma ve tercih yok. Sadece il müftüsü ve ilçe müftülerinin olduğu komisyon kurulacak ve bu komisyona üye 5 üyenin iki dudağı arasında cami görevlilerinin kaderi tayin edilecek.

Kul hakkı yiyorsun ey Diyaneet.İmamların iki eli yakanızda olacak.

Avatar
köyümün garip imamı 2014-06-17 23:03:40

Ben 25 yildır köyde imamlik yapmaktayım çocuklarimizi karişik ve taşımalı olarak zor şartlarda eğittik lise döneminde çarşidan ev kiraladik eşim ve çocuklar oraya taşindı çocukların eğitimi için ben eşimden 9 senedir ayrı yaşıyorum torpilli olanlar çarşıya tayin yaptırdi bizim gibi görevini dört dörtlük yapan garibanlar köylere mahkum edildi. Yine kabak köy imamlarinin başina patladi ben diyanete hakkimi helal etmiyorum bu rotasyon zirvasi emekliliği gelen imamlari emekli olmaları için yapilan baskidir.eşimden çocuklarimdan ayrı yaşadığım 9 senemin hesabını ahirette sizden soracağim. ALLAH bizim gibi gariban imamlara yardım eylesin.

Avatar
ayırıma hayır 2014-06-17 23:15:41

vaiz ve müftüler şef ve müdürlerde buna dahi lmi?

Avatar
selami 2014-06-17 23:20:36

tebdili mekanda ferahlık vardır.yer değiştirmek gerekiyor.5 seneni doldurunca yer değiştireceksin.evvela kendimize ve bilgimize güvenmemiz lazım.

Avatar
İMAM 2014-06-17 23:42:58

Yahu bu garib imamlar müftülük sitelerin de, kalöriferli, doğal gazlı lojmanlarda kalıyorlardı da gözemi battilar ? G aribim köyde kafasını sokacak bir oda bulduysa Haline şükretti, cemaatine yalvardı, köylüye dil döktü gecesini gündüzüne kattı.yılların emeğini verdi başını sokacak bir lojmanı, huzurla ibadet eDilecek camisi oldu .ÇOK OLDUN YETER DEMEK İSTİYORLAR HANİ ADALET ! (saraylarda kalanlara ithaf ?)

Avatar
fahri imam 2014-06-18 00:31:23

Diyanet hak makı bilmiyor dayıyı ve parayı çok iyi biliyor