Rotasyon 2015'te uygulanacak

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'ndeki "Cami görevlilerinin mahalli hizmet gereği yer değiştirmeleri" bölümündeki 2014 paragrafı kaldırıldı

Rotasyon 2015'te uygulanacak

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'ndeki "Cami görevlilerinin mahalli hizmet gereği yer değiştirmeleri" bölümündeki 2014 paragrafı kaldırıldı

15 Nisan 2015 Çarşamba 15:39
Rotasyon 2015'te uygulanacak
banner310

DiNiAHBERLER.COM / öZEL


Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'ndeki "Cami görevlilerinin mahalli hizmet gereği yer değiştirmeleri" bölümündeki "
2014 yılı Haziran-Eylül döneminde; yirmi yılını tamamlayanların yer değişiklikleri" paragrafını çıkardı.

Burada bir açıklama yapmak istiyoruz. Bu yönetmelik 2014 yılında Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapıldığı için, Diyanet-Sen'in Diyanet ile mutabakata vardığı veya varacağı metin eklenmemiştir. "Cami görevlilerinin mahalli hizmet gereği yer değiştirmeleri" yani yıl içerisinde rotasyonda tekrar değişikliliğe gidilebilir.

Yönetmelie göre " cami görevlilerinden görev yaptığı camide yirmi yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2015 yılı Haziran-Eylül döneminde" rotasyona tabi tutulacaktır.

-YENİ YÖNETMELİK-


Cami görevlilerinin mahalli hizmet gereği yer değiştirmeleri
 
MADDE 37 – (1) 36 ncı maddede belirtilen sebepler dışında, cami görevlilerinin yer değiştirmelerine esas olmak üzere illerde il müftüsünün başkanlığında, durumu görüşülecek görevlinin bağlı bulunduğu müftü dâhil beş kişiden oluşan bir Değerlendirme ve Yer Değiştirme Komisyonu kurulur. Bu komisyon; görev yaptığı camide sekiz yılını tamamlayan cami görevlilerinin yer değiştirmelerini her yıl Haziran ayında toplanarak aşağıdaki kıstaslara göre gerçekleştirir:
 
a) Yer değiştirmeler aynı grup camiler arasında olmak üzere öncelikle aynı ilçe içinde, yer bulunamaması halinde il içinde, il içinde de yer bulunamaması halinde iller arası yapılır.
 
b) Personelin talebi halinde üst gruptaki camiden alt gruptaki camiye yer değiştirme yapılabilir.
 
c) İl içi yer değiştirmeler bu Yönetmelikteki atama usulüne ilişkin hükümlerde belirtilen esaslar dikkate alınarak valiliklerce; il dışı yer değiştirmeler ise Başkanlık tarafından yapılır. İl içi yer değiştirmelerinden önce internet ortamında Başkanlıktan izin alınır.
 
 
Aynı yerdeki cami görevlilerinin yer değiştirmesi
 
GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 37 nci maddedeki kıstaslar dikkate alınarak bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte cami görevlilerinden görev yaptığı camide yirmi yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2015 yılı Haziran-Eylül döneminde, on beş yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2016 yılı Haziran-Eylül döneminde yapılır. Bu Yönetmeliğin 37 nci maddesindeki süreye göre zorunlu yer değişiklikleri ise 2017 yılından itibaren yapılmaya başlanır ve sürelerin hesaplamasında 1 Haziran tarihi esas alınır.


-EKİ YÖNETMELİK-
“Cami görevlilerinin yer değişikliği
 
GEÇİCİ MADDE 7 – (1) 19 uncu maddenin dördüncü fıkrasındaki kıstaslar dikkate alınarak bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte cami görevlilerinden görev yaptığı camide yirmi beş yılını tamamlamış olanların yer değişiklikleri, 2014 yılı Haziran-Eylül döneminde; yirmi yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2015 yılı Haziran-Eylül döneminde, on beş yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2016 yılı Haziran-Eylül döneminde yapılır. Bu Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin dördüncü fıkrasındaki süreye göre zorunlu yer değişiklikleri ise 2017 yılından itibaren yapılmaya başlanır ve sürelerin hesaplamasında 1 Haziran tarihi esas alınır.” 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kemal 2015-04-15 15:59:05

Alo..........Sendikalarrr.... uyuyorrrrrrrrrrrrrrrr

Avatar
maçkali 2015-04-15 16:05:12

arkadaşlar dağ yine fare doğurdu. müftülerin bölge dışına olan beş yıllık rotasyonu bir celsede kaldırıldı. olan yine imamlara oldu .rotasyon görüşüldü.rotasyona devam kararı çıktı.sendikamız diyanet sen şimdi ne diyecek.bu arkadaşları oyalamayın,kandırmayın dediğimizde bizlere aba altından sopa gösterdiler .bunların bizleri düşündüğü yok ,koltuklarını düşünüyorlar.şimdi ne diyecekler .bunlar sadece istifadan anlarlar. istifaları görünce ,istifa etmeyin bekleyin rotasyon değişti ,değişecek diyenler şimdi ne diyecek .bunlar bizi oyalıyor.olanlar oldu rotasyona devam kararı çıktı .yazık değilmi bu din görevlilerine.yazıkkk.istifaaaaaaaaaaa...............

Avatar
Ali 2015-04-15 16:51:03

Mbst baraj kalkmayacakmı

Avatar
imamlara eziyete devam 2015-04-15 17:38:27

bu yönetmeliğe zaman harcayan çok değerli akademisyen diyanet camiasına teşekkür ederiz. geçekten çok mesai sarfetmişler. yepyeni yönetmelik getirmişler.ben merak ediyorum gerçekten diyanette olan bitenden sayın başkanımızın ve başbakanımızın haberi yokmu.yazıklar olsun.

Avatar
imam 2015-04-15 18:33:38

Çok geç kalınmış bir karar yürürlüğe gidilsin artık..

Avatar
musa tas 2015-04-15 18:37:31

Bu rotasyonu isteyenler mi çok istemeyenler mi cok; sendikalara , yetkililere , etkililere hissettirecegiz....

Avatar
İmam 2015-04-15 18:47:30

Devletimiz sağolsun. Öyle emir buyurdular.. Ancak; arazide olan biri olarak uyarmak isterim, bu uygulama fayda değil zarar getirecek..

Avatar
Hafız 2015-04-15 19:46:57

Yerinde bir karar sevindik

banner312

banner298